Biztosítások összehasonlítása:
Biztosítások összehasonlítása:
KÖTELEZŐ biztosítások
CASCO biztosítások
LAKÁS biztosítások
UTAS biztosítások
BALESET biztosítások
Tudásportál kategória váltás

NORMÁL VERZIÓ

Tudásportál kiválasztott ikon
Tudásportál gyerekeknek kategória váltás

GYEREKEKNEK ÍRT VERZIÓ

Tudásportál egyszerűen kategória váltás

KÖZÉRTHETŐBB VERZIÓ

A cikk gyerekeknek írt verziója
Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte

Kötelező biztosítás gazdasági totálkár fogalma

Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte
Megosztás linkedinen
Megosztás facebookon
Küldés emailben
Kimásolás

kar

Naptár ikon 2024-08-28
Címkék ikon kotelezo_biztositas

Ha az autód nagyon-nagyon megsérül, és a javítása több pénzbe kerülne, mint amennyit az autó ér, akkor azt mondjuk, hogy gazdasági totálkár lett. Ez olyan, mintha a játékodat nem lehetne megjavítani, és inkább vennél egy újat.



Mi történik, ha az autód nagyon tönkremegy?

Képzeld el, hogy az autódat egy nagy játéknak gondolod. Ha nagyon-nagyon megsérül, olyan, mintha egy puzzle hiányozna belőle, és nagyon nehéz lenne újra összerakni. Amikor az autó annyira megsérül, hogy már nem lehet megjavítani, vagy ha a javítás nagyon sok pénzbe kerülne, akkor azt mondjuk, hogy gazdasági totálkár lett.

Miért mondjuk, hogy gazdasági totálkár?

  • Túl sok a törött dolog: Az autóban sok minden elromolhat: a fém, a műanyag, az üveg. Ha túl sok minden tönkrement, akkor már nagyon drága lenne újra jóvá tenni.
  • Drágább a javítás, mint egy új játék: Képzeld el, hogy a játékodat nem lehet megjavítani. Akkor jobb lesz egy új játékot venni, ugye? Az autóval is így van. Ha a javítás drágább lenne, mint egy új autó, akkor jobban jársz, ha veszel egy újat.
Kötelező biztosítás gazdasági totálkár fogalma

Mi történik, ha az autó gazdasági totálkár?

  • A biztosító segít: Ha van biztosításod, akkor a biztosító bácsi vagy néni segít neked. Ők megvizsgálják az autót, és megnézik, hogy mennyire van tönkretéve.
  • Új autót kaphatsz: Ha az autó nagyon rossz állapotban van, akkor a biztosító pénzt ad neked, amiből egy új autót tudsz venni.
  • A régi autó már nem a tiéd: A nagyon tönkrement autót elviszik, és már nem a tiéd lesz.

Miért fontos ez a kötelező biztosítás?

  • Véd a bajtól: A biztosítás olyan, mint egy védőháló. Ha baj történik, akkor a biztosító segít, hogy ne kelljen nagyon aggódnod.
  • Nem kell sok pénzt költened: Ha az autó tönkremegy, akkor nem kell neked sok pénzt költened a javításra.

Mit tegyünk, ha balesetünk van?

Ha balesetünk van, akkor azonnal szóljunk a szüleinknek vagy a tanárunknak. Ők majd értesítik a biztosítót.

Mit tehetsz, ha az autó tönkrement?

  • Hívd a biztosítót: Amint történt a baj, azonnal hívd a biztosítódat. Ők elmondják, mit kell tenned.
  • Készíts képeket: Készíts képeket az autód sérüléseiről, hogy legyen bizonyítékod.
  • Légy türelmes: A biztosítóknak néha időre van szükségük, hogy mindent elintézzenek.

KÖTELEZŐ BIZTOSÍTÁS KALKULÁTOR

Ha bármilyen járművet vásárolt a a kötelező biztosítás kalkulátorunkkal maximális kedvezménnyel 1 perc alatt versenyeztetheti a biztosítókat.

Összefoglalva: 

Ha az autód nagyon megsérül, és a javítása drága lenne, akkor az autód totálkáros. A biztosító ekkor pénzt ad neked, hogy vehess egy új autót.

Ne feledd: A legfontosabb, hogy mindig biztonságban legyél!

Fontos, hogy mindig legyen biztosításod az autódon! Így ha bármi történik, nem kell aggódnod, mert a biztosító segít neked.

Kérdések

Béni
Mi történik a járművel gazdasági totálkár esetén?
2024-09-10 07:44

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-09-10 07:46
Gazdasági totálkár esetén a biztosító a jármű baleset előtti piaci értékét téríti meg a tulajdonosnak. Ebből az összegből az ügyfél egy hasonló értékű, sértetlen járművet vásárolhat. A biztosító a roncs maradványértékét levonhatja a kártérítésből, mielőtt azt kifizeti. A maradványérték a roncs értékesítési ára, vagy az eladható alkatrészek értéke. Például, ha a jármű piaci értéke 1 millió forint, és a roncs maradványértéke 200 ezer forint, akkor a biztosító 800 ezer forintot fizet ki a tulajdonosnak. A jármű selejtezése után a tulajdonosnak lehetősége van egy új jármű vásárlására a kártérítés összegéből. Fontos, hogy a tulajdonos dokumentálja a kárt, és minél előbb értesítse a biztosítót a káreseményről, hogy megkezdődhessen a kárrendezés. Emellett érdemes több árajánlatot is beszerezni a javításra, hogy a tulajdonos a legjobb döntést hozhassa meg a jármű javítása vagy cseréje kapcsán.

Levente
Hogyan történik a gazdasági totálkár megállapítása?
2024-09-10 07:44

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-09-10 07:45
A gazdasági totálkár megállapításakor két fő tényezőt vesznek figyelembe: a költség-érték arányt és a biztosítói értékelést. A költség-érték arány azt jelenti, hogy ha a javítási költségek elérik vagy meghaladják a jármű piaci értékének 70-80%-át, akkor az általában gazdasági totálkárnak minősül. A biztosítói értékelés során a biztosítók szakértőket bíznak meg a kár felmérésével, akik meghatározzák a javítási költségeket, és összehasonlítjáBIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNYk azt a jármű piaci értékével. Ha a szakértők úgy ítélik meg, hogy a javítás gazdaságilag nem indokolt, akkor a biztosító gazdasági totálkárnak minősíti az esetet. Ezután a biztosító a jármű baleset előtti piaci értékét téríti meg a tulajdonosnak. A gazdasági totálkár megállapítása tehát egy alapos és részletes folyamat, amely során a biztosítók és a szakértők együttműködnek annak érdekében, hogy a lehető legpontosabb értékelést adják a jármű állapotáról és a javítási költségekről.

Ádám
Mi az a gazdasági totálkár, és mikor fordul elő?
2024-09-10 07:43

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-09-10 07:46
A gazdasági totálkár egy olyan helyzet, amikor a jármű javítása gazdaságilag nem indokolt. Ez akkor fordul elő, ha a javítási költségek meghaladják a jármű baleset előtti piaci értékét, vagy elérik a biztosító által meghatározott százalékos arányt, ami általában 70-80%. Például, ha egy autó piaci értéke 1 millió forint, és a javítási költségek 800 ezer forintot tesznek ki, akkor a biztosító gazdasági totálkárnak minősítheti az esetet. Ilyenkor a biztosító a jármű baleset előtti piaci értékét téríti meg, és a tulajdonosnak lehetősége van egy hasonló értékű, sértetlen járművet vásárolni. A gazdasági totálkár fogalma segít a járműtulajdonosoknak és a biztosítóknak is abban, hogy gazdaságilag megalapozott döntést hozzanak a jármű javítása vagy cseréje kapcsán. Ez a fogalom különösen fontos, mert biztosítja, hogy a járműtulajdonosok ne költsenek feleslegesen pénzt egy olyan jármű javítására, amelynek értéke már nem indokolja a költségeket. Emellett a biztosítók számára is előnyös, mert hatékonyabbá és költséghatékonyabbá teszi a károk rendezését.

További cikkek
Tudásportál - 2024-07-29 15:01

A magyar biztosítási piac méreteiről
Ez a piac egyre nagyobb lesz! Minél több embernek van valamije, amit meg akar védeni, annál nagyobb lesz ez a piac. Képzeld el, hogy minél több gyereknek van új biciklije, annál több gyerek szeretné biztosítani azt.

Tudásportál - 2024-07-21 16:51

Kötelező biztosítás zöldkártya
Szia! Ma a kötelező biztosítás zöldkártyáról fogunk beszélni. Ez egy nagyon fontos kis papír, amit akkor kapsz, ha autót vezetsz és van biztosításod. Ez a papír megmutatja, hogy az autód biztosítva van, és ha bármi baj történik külföldön, akkor is segít neked.

Tudásportál - 2024-07-31 05:59

Mi a bonus-malus érvényességi ideje?
Képzeld el, hogy van egy nagyon ügyes kis kutya. Ha a kutyus egész nap jól viselkedik, és nem csinál semmi rosszat, akkor a gazdája megjutalmazza egy finom rágcsával. Minél többször viselkedik jól a kutya, annál több rágcsát kap. A kocsiknak is van egy ilyen jutalomrendszerük, csak itt nem rágcsát kapnak, hanem olcsóbb biztosítást. Ezt a jutalomrendszert hívják bonus-malus rendszernek.