Biztosítások összehasonlítása:
Biztosítások összehasonlítása:
KÖTELEZŐ biztosítások
CASCO biztosítások
LAKÁS biztosítások
UTAS biztosítások
BALESET biztosítások
Tudásportál kategória váltás

NORMÁL VERZIÓ

Tudásportál gyerekeknek kategória váltás

GYEREKEKNEK ÍRT VERZIÓ

Tudásportál kiválasztott ikon
Tudásportál egyszerűen kategória váltás

KÖZÉRTHETŐBB VERZIÓ

A cikk közérthetőbb verziója
Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte

Mi az az üzembentartói jog visszavonása?

Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte
Megosztás linkedinen
Megosztás facebookon
Küldés emailben
Kimásolás

kotelezo_biztositas

Az üzembentartói jog azt jelenti, hogy valaki használhatja és üzemben tarthatja a gépjárművet. Ez a jog a forgalmi engedélyben szerepel. Az üzembentartó lehet a tulajdonos is, de nem muszáj.



Az üzembentartói jog visszavonása - Egyszerűen elmagyarázva

Mi az az üzembentartói jog?

Az üzembentartói jog olyan jog, mint egy kulcs, amellyel használni lehet egy autót. Akié ez a kulcs, az intézheti az autóval kapcsolatos dolgokat, mint a biztosítás megkötése, a műszaki vizsga elvégeztetése, és a forgalomban tartása. De a kulcs nem adja a tulajdonjogot az autóhoz - az csak annak a nevén van, aki megvette.

Mikor lehet visszavonni az üzembentartói jogot?

  • Ha eladja az autót: Amikor eladja az autót, a vevő lesz az új üzembentartó, és megkapja a "kulcsot".
  • Ha másra akarja bízni az autót: Ha nem akarja maga vezetni az autót, de mégis szeretné használni, átadhatja a "kulcsot" másnak, aki az üzembentartó lesz. Ezután az illető intézheti az autóval kapcsolatos dolgokat.
  • Ha már nem akarja használni az autót: Ha már nem akarja használni az autót, és nem is akarja eladni, akkor visszaveheti a "kulcsot" az üzembentartótól. Ezt nevezzük az üzembentartói jog visszavonásának.

Hogyan lehet visszavonni az üzembentartói jogot?

Kétféleképpen lehet visszavonni az üzembentartói jogot:

1. Egyedül, a tulajdonosként:

  • El kell mennie az okmányirodába.
  • Magával kell vinnie a személyi igazolványát, a forgalmi engedélyt, és egy írásos nyilatkozatot, hogy vissza akarja venni a "kulcsot" (üzembentartói jogot).
  • Az okmányiroda átírja a forgalmi engedélyt, és az Ön nevére írja az új üzembentartót.

2. Közösen az üzembentartóval:

  • Mindketten el kell menjenek az okmányirodába.
  • Mindketten alá kell írjanak egy papírt, hogy Ön vissza akarja venni a "kulcsot", az üzembentartó pedig vissza akarja adni.
  • Az okmányiroda átírja a forgalmi engedélyt, és az Ön nevére írja az új üzembentartót.

KÖTELEZŐ BIZTOSÍTÁS KALKULÁTOR

Ha bármilyen járművet vásárolt a a kötelező biztosítás kalkulátorunkkal maximális kedvezménnyel 1 perc alatt versenyeztetheti a biztosítókat.

Mennyibe kerül az üzembentartói jog visszavonása?

  • Az okmányirodai ügyintézésnek díja van, ami kb. 6.000 Ft.
  • Új forgalmi engedélyt is kell kérnie, ami további 6.000 Ft.

Fontos!

  • Az üzembentartói jog visszavonása után 30 napon belül be kell jelentenie az új üzembentartót az okmányirodában.
  • Ha az üzembentartó jogot jogellenesen vonták vissza, az üzembentartó bíróságon kérheti a jogai helyreállítását.
  • Az üzembentartói jog visszavonása után az új üzembentartónak meg kell kötnie a kötelező gépjármű felelősségbiztosítást.

További információk:

Ne feledje: Az üzembentartói jog visszavonása egy fontos dolog, ezért alaposan tájékozódjon, mielőtt elkezdi a procedúrát. Ha bármilyen kérdése van, forduljon az okmányirodához.

Kérdések

Létó
Hogyan lehet visszavonni az üzembentartói jogot?
2024-10-22 17:08

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-22 17:08
Az üzembentartói jog visszavonásának két módja van: egyoldalú visszavonás a tulajdonos által, vagy közös megegyezés az üzembentartóval. Egyoldalú visszavonás esetén a tulajdonosnak be kell jelentenie az okmányirodában a visszavonást, amelyhez szükséges a személyazonosító okmány, a forgalmi engedély és egy írásos nyilatkozat. Közös megegyezés esetén mindkét fél jelenléte és aláírása szükséges a bejelentőlapra. A folyamat során az okmányiroda átírja a forgalmi engedélyt, és az új üzembentartó nevét jegyzi be.

Nefelejcs
Hogyan vonhatja vissza a tulajdonos az üzembentartói jogot?
2024-10-21 22:05

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-21 22:05
A tulajdonos az üzembentartói jogot kétféleképpen vonhatja vissza. Egyoldalúan, az okmányirodában bejelentve, ahol szüksége van a személyazonosító okmányra, a forgalmi engedélyre, és egy írásos nyilatkozatra. Alternatív megoldásként közös megegyezéssel is kérhetik az üzembentartói jog visszavonását, amihez mindkettőjük jelenléte és aláírása szükséges. A bejelentés után az okmányiroda átkonvertálja a forgalmi engedélyt, és bejegyzi az új üzembentartót a tulajdonos nevére.

Orchidea
Miért vonhatja vissza a tulajdonos az üzembentartói jogot?
2024-10-19 19:30

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-19 19:30
A tulajdonos több okból is visszavonhatja az üzembentartói jogot, például ha úgy dönt, hogy a jármű használati jogait átadja valakinek, anélkül hogy eladná magát a gépjárművet. Ez lehet fontos lépés, ha a járművet nem kívánja tovább üzemeltetni, vagy ha az üzembentartóval való viszonya megváltozik. Az üzembentartói jog visszavonása egyoldalúan is megtörténhet, ami azt jelenti, hogy nem szükséges az üzembentartó beleegyezése ehhez a lépéshez. A visszavonásnak jogszabályi előírásai vannak, amelyeket be kell tartani a folyamat során, és ezáltal a tulajdonos biztosítja, hogy a gépjármű üzemeltetése a saját döntése szerint folytatódjon.

Zelda
Milyen lépései vannak az üzembentartói jog visszavonásának?
2024-10-17 00:20

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-17 00:20
Az üzembentartói jog visszavonása több lépésből áll. Először a tulajdonosnak írásbeli nyilatkozatot kell benyújtania a kormányablakban, amely tartalmazza a forgalmi engedély azonosító adatait és a visszavonás okát. Ezen kívül be kell nyújtani a forgalmi engedélyt és a személyazonosító okmányt. A visszavonás díjköteles, ezért a tulajdonosnak a kormányablakban ki kell fizetnie a szükséges költségeket. A folyamat végén pedig új forgalmi engedélyt is kell igényelnie, amelyen már az új üzembentartó neve szerepel.

Tittína
Miért vonhatja vissza a tulajdonos az üzembentartói jogot?
2024-10-13 15:36

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-13 15:36
A tulajdonos az üzembentartói jogot több okból is visszavonhatja. Például, ha úgy dönt, hogy a jármű használati jogát egy másik személynek adja át, anélkül hogy a tulajdont eladná. Ezen kívül, ha a járművet eladják, akkor az új tulajdonos az ő nevére kell, hogy bejegyezze az új üzembentartót. Fontos megjegyezni, hogy a tulajdonos jogszabályi előírásokat kell, hogy betartson a folyamat során, de a visszavonás egyoldalúan is történhet, tehát nem szükséges az üzembentartó beleegyezése.

Násfa
Hogyan lehet visszavonni az üzembentartói jogot?
2024-10-07 14:52

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-07 14:52
Az üzembentartói jog visszavonása két fő módon történhet. Az első lehetőség az egyoldalú visszavonás, amely esetén a tulajdonos bejelenti az okmányirodában az üzembentartói jog visszavonását. Ehhez szükséges a személyazonosító okmány, a forgalmi engedély, és egy írásos nyilatkozat. A másik lehetőség a közös megegyezéssel történő visszavonás, amelyhez a tulajdonosnak és az üzembentartónak egyaránt jelen kell lennie, és alá kell írnia a bejelentőlapot. Mindkét esetben az okmányiroda átírja a forgalmi engedélyt, és kijelöli az új üzembentartót.

Karmelina
Miért vonhatja vissza a tulajdonos az üzembentartói jogot?
2024-10-05 20:59

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-05 20:59
A tulajdonos visszavonhatja az üzembentartói jogot, mert eladhatja a járművet, átruházhatja az üzembentartói jogot, vagy egyszerűen csak a saját döntése alapján határozhat így.

További cikkek
Tudásportál - 2024-08-16 11:08

Az utasbiztosítás autópálya szolgáltatása
Az utasbiztosítás nem foglalkozik az autópálya-matricákkal vagy az autópályán történő balesetek káraival. Ha az autópályán szeretnél biztonságban utazni, akkor érdemes külön gondoskodnod az autópálya-matricáról és az autóbiztosításról is.

Tudásportál - 2024-08-14 17:51

Kár
Kár az, amikor valami rossz történik velünk, és emiatt veszítünk valamit. Ez lehet egy anyagi dolog, például a fenti példában a tévé, de lehet az egészségünk is. Ha például elesel és eltöröd a lábad, az is egy kár.

Tudásportál - 2024-08-26 09:14

Lakásbiztosítás önrészesedése
Az önrész az a kis összeg, amit neked kell kifizetned, ha valami baj történik a lakásodban. Az önrész mértéke befolyásolja a biztosítási díj mértékét. Minél nagyobb az önrész, annál olcsóbb lesz a biztosításod. Fontos, hogy alaposan átgondold, hogy milyen önrészt szeretnél választani, és hogy olvass el figyelmesen a biztosítási szerződést.