Biztosítások összehasonlítása:
Biztosítások összehasonlítása:
KÖTELEZŐ biztosítások
CASCO biztosítások
LAKÁS biztosítások
UTAS biztosítások
BALESET biztosítások
Tudásportál kiválasztott ikon
Tudásportál kategória váltás

NORMÁL VERZIÓ

Tudásportál gyerekeknek kategória váltás

GYEREKEKNEK ÍRT VERZIÓ

Tudásportál egyszerűen kategória váltás

KÖZÉRTHETŐBB VERZIÓ

A cikk normál verziója
Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte

Mik azok a bonus malus fokozatok?

Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte
Megosztás linkedinen
Megosztás facebookon
Küldés emailben
Kimásolás

bonus_malus

Naptár ikon 2024-07-03
Címkék ikon kotelezo_biztositas

A bonus-malus fokozatok olyan, a kötelező gépjármű felelősségbiztosításokhoz (KGFB) kapcsolódó minősítési rendszer, melyet biztosítók használnak a bonus-malus besorolás során



Bonus-malus fokozatok: Tudástár

A bonus-malus fokozatok a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) díját befolyásoló kármentesség honoráló/büntető rendszer fokozatai. A bonus fokozatok kedvezményt, a malus fokozatok pedig pótdíjat jelentenek a biztosított számára a kármentes vezetés, illetve károkozás alapján. Meghatározzák vele az ügyfél kockázati szintjét és a biztosítás díjára is hatással van az, hogy melyik bonus-malus fokozatba sorolták be. Fontos tudni, hogy a bonus-malus fokozatot motorról csak motorra, személygépjárműről csak személygépjárműre lehet átvinni, más járműfajtára nem.

Mik azok a bonus-malus fokozatok pontosan?

Mik azok a bonus malus fokozatok?

A bonus-malus rendszer lényege, hogy a biztosító díjkedvezménnyel jutalmazza a kármentes vezetőket, károkozás esetén pedig pótdíjat számít fel. A bonus-malus fokozatok befolyásolják a KGFB díját, így minél magasabb a bonus fokozat, annál olcsóbb a biztosítás, míg minél alacsonyabb a bonus fokozat, annál drágább. Valamint Malusnál ugyanez fordítva. M4-nél nagyon drága lesz a biztosítás, M1-nél nem annyira drága. A besorolás alapja az A00, mely egyesével (B01-B10) növelhető évente, minden balesetmentesen eltöltött év után.  Ha viszont baleset okozója az ügyfél, akkor a bonus-malus besorolás kedvezőtlen irányba fordul, akkor kettőt lép vissza. Egy B02-es ügyfél visszakerül A00-ba, egy A00 ügyfél viszont M02-be kerül. Innen már ki is derült, hogy a pótdíjakat M04-ig lehet begyűjteni. Jellemzően nálunk Magyarországon egy B10-es bonus-malus besorolás akár 50% kedvezményt is jelenthet az ügyfélnek, ami akárhogyan is nézzük, nem kevés kedvezmény. Ezek alapján majd 11 év és kimaxolhatjuk a kedvezményeket.

Háromféle bonus-malus fokozat létezik:

  • Bonus fokozatok: B1-tól B10-ig terjedő kategóriák, amelyek kedvezményt jelentenek a biztosított számára.
  • Malus fokozatok: M01-től M04-ig terjedő kategóriák, amelyek pótdíjat jelentenek a biztosított számára.
  • Alap fokozat: Az A0. Ez az origó, a középpont.

B, mint bonus, M, mint malus. A fokozatok megmutatják, hogy az ügyfeleknek kedvezményt adnak vagy pótdíjat szabnak ki a biztosító társaságok, az alapján, hogy mennyi kárt okoznak megszabott idő alatt. Bonus jogosultságot az a szerződő szerez, aki az új biztosítási időszakot közvetlenül megelőző biztosítási időszak és az új biztosítási időszak kezdő napjai közötti időtartamban (megfigyelési időszak) legalább 270 napig rendelkezett érvényes KGFB-vel és nem okozott kárt. Ha az ügyfél nem okoz balesetet vagy károkat egy a biztosítók által meghatározott időszak alatt, akkor általában kedvezményt kap a biztosítási díjára. Ha azonban az ügyfél felelős balesetért vagy károkért, akkor a biztosító növelheti a díjat (ez a "malus" rész). 

Mikor lehet átvinni a bonus-malus fokozatokat?

A bonus-malus fokozatokat csak akkor lehet átvinni másik biztosítóhoz, ha az előző szerződés lemondásra került és nincs díjhátralék. A bonus-malus igazolás, ha szükség lenne rá, a régi biztosítónál igényelhető, és tartalmazza a bonus-malus fokozatot, a biztosított nevét, címét, a gépjármű adatait, a szerződéskötés és a biztosítási időszak lejárati dátumát, valamint a kártörténeti adatokat. 

Fontos megjegyezni, hogy a bonus-malus fokozatok nem csak Magyarországon érvényesek, más országokban is előfordul, hogy elfogadják azokat, persze nem minden esetben. Erről érdemes tájékozódni az ottani biztosítónál.

Hogyan számolják a bonus-malus fokozatokat?

A bonus-malus fokozatokat a biztosított kártörténeti adatai alapján számolják ki. A kártörténeti adatok közé tartoznak a károkozások, a kárkifizetések, a bírósági ítéletek, és a felelősség megállapítása.

A bonus-malus fokozatok számításának módja a következő:

  • Új üzembentartó esetén: A kiinduló fokozat A0 vagy A00.
  • Kármentes vezetés esetén: A bonus fokozat minden évben eggyel emelkedik, maximum B10-ig.
  • Károkozás esetén: A malus fokozat a károkozás mértékétől függően alakul. Egy kár esetén a bonus fokozat két kategóriával csökken, két kár esetén négy kategóriával, és így tovább. Négy vagy annál több kár esetén a bonus fokozattól függetlenül M04-be sorolják a biztosítottat.

Miért kapom a bonus-malus fokozatokat?

A bonus-malus fokozatokat a biztosítók azért alkalmazzák, hogy ösztönözzék a sofőröket a biztonságos vezetésre. A bonus fokozatok kedvezményekkel jutalmazzák a kármentes vezetőket, a malus fokozatok pedig pótdíjjal büntetik a balesetokozókat.

A bonus-malus fokozatok célja, hogy csökkentsék a közúti balesetek számát és biztonságosabbá tegyék a közlekedést.

KÖTELEZŐ BIZTOSÍTÁS KALKULÁTOR

Ha bármilyen járművet vásárolt a a kötelező biztosítás kalkulátorunkkal maximális kedvezménnyel 1 perc alatt versenyeztetheti a biztosítókat.

Hogyan vihetem tovább a bonus-malus fokozatokat?

A bonus-malus fokozatokat akkor lehet tovább vinni, ha a biztosítási szerződést megszüntetik, és új szerződést kötnek. A bonus-malus fokozatok továbbviteléhez szükség van a bonus-malus igazolásra, amelyet a régi biztosítónál kell igényelni.

A bonus-malus fokozatokat csak akkor lehet tovább vinni, ha a biztosított ugyanaz marad.

Összefoglalva:

A bonus-malus fokozatok a biztosított vezetési múltja alapján befolyásolják a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díját. A bonus fokozatok kedvezményesebb díjakat, a malus fokozatok drágább díjakat eredményeznek. A bonus-malus fokozatok átruházhatók, ha ugyanazzal a gépjárművel köt új kötelező biztosítást.

Kérdések

Eszmeralda
Mi a bonus-malus fokozatok szerepe a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díjának meghatározásában?
2024-10-22 17:09

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-22 17:09
A bonus-malus fokozatok a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) díját befolyásoló rendszer, amely a kármentesség alapján kedvezményeket vagy pótdíjakat ad a biztosítottaknak. A bonus fokozatok kedvezményt jelentenek a balesetmentes vezetők számára, míg a malus fokozatok a károkozással járó pótdíjakat állapítanak meg. Minél magasabb a bonus fokozat, annál olcsóbb lesz a biztosítás, míg az alacsonyabb fokozatok magasabb díjakat vonnak maguk után. A rendszer célja, hogy ösztönözze a biztonságos vezetést és csökkentse a balesetek számát.

Teobalda
Mik azok a bonus-malus fokozatok és hogyan befolyásolják a biztosítási díjat?
2024-10-21 22:07

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-21 22:07
A bonus-malus fokozatok a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) díját befolyásoló rendszer, amely a kármentességet jutalmazza és a kegyetlenkedést bünteti. A bonus fokozatok, mint például B1-től B10-ig, kedvezményeket jelentenek a biztosítottaknak, míg a malus fokozatok, amelyek M01-től M04-ig terjednek, pótdíjakat vonnak maguk után. Minél magasabb a bonus fokozat, annál olcsóbb lesz a biztosítás, és fordítva, minél alacsonyabb a fokozat, annál drágább lehet. A besorolás alapja az A00, és baleset mentesség esetén a biztosítotti státusz évről évre javulhat.

Celina
Miként határozzák meg a bonus-malus fokozatokat és milyen következményekkel járhatnak a kármentes, illetve a balesetet okozó vezetők számára?
2024-10-19 19:31

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-19 19:31
A bonus-malus fokozatok a biztosított vezetési múltját tükrözik, és a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díját befolyásolják. Kármentes vezetés esetén a biztosító kedvezményekkel jutalmazza a vezetőt, így a bonus fokozat magasabb szintre emelkedik, ami alacsonyabb díjat jelent. Ezzel szemben, ha a vezető balesetet okoz, a malus fokozatok lépnek érvénybe, amelyek pótdíjat jelentenek, és a besorolása kedvezőtlenül változik. Például egy baleset esetén a bonus fokozat két kategóriával csökkenhet, míg a malus fokozatok növelése a károkozások függvényében történik. A rendszer célja a biztonságos vezetés ösztönzése és a közúti balesetek számának csökkentése.

Oxána
Mikor lehet átvinni a bonus-malus fokozatokat másik biztosítóhoz?
2024-10-17 00:23

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-17 00:23
A bonus-malus fokozatokat akkor lehet átvinni másik biztosítóhoz, ha az előző szerződést lemondták és nincs díjhátralék. Az átvinni kívánt bonus-malus igazolást a régi biztosítónál kell igényelni, amely tartalmazza a fokozatot, a biztosított nevét, címét, valamint a gépjármű és a biztosítási időszak adatait. Fontos, hogy az új szerződéskötés előtt a lemondás megtörténjen. Az átvihető fokozatok ugyanazzal a gépjárművel alkalmazhatók, így biztosítva a kedvezmények folytatását. Érdemes figyelembe venni, hogy nem minden országban ismerik el a bonus-malus rendszert, így tájékozódni kell az adott biztosítónál.

Santál
Mi a bonus-malus rendszer lényege, és hogyan hat a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díjára?
2024-10-13 15:38

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-13 15:38
A bonus-malus rendszer lényege, hogy a biztosítók díjkedvezménnyel jutalmazzák a kármentes vezetőket, míg károkozás esetén pótdíjat számítanak fel. A bonus fokozatok (B1-B10) kedvezőbb díjakat jelentenek, míg a malus fokozatok (M01-M04) emelik a biztosítás díját. Minél magasabb a bonus fokozat, annál olcsóbb a biztosítás, míg a malus fokozatok esetén a díj növekszik a balesetek számának függvényében. A kártalanítás nélküli évek számossága befolyásolja a besorolást, így a kármentes évek javítják a biztosított helyzetét.

Tegza
Mik azok a bonus-malus fokozatok, és hogyan hatnak a KGFB díjára?
2024-10-07 14:53

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-07 14:53
A bonus-malus fokozatok a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) díját befolyásoló kármentesség honoráló/büntető rendszer fokozatai. A bonus fokozatok kedvezményes díjat jelentenek a kármentes vezetők számára, míg a malus fokozatok pótdíjat szabnak ki a balesetet okozó ügyfeleknek. A biztosítás díja így attól függ, hogy melyik fokozatba sorolják be az ügyfelet: minél magasabb a bonus fokozat, annál olcsóbb a biztosítás, és Fordítva minél alacsonyabb a bonus fokozat, annál drágább. A besorolás A00-tól kezdődik, és minden balesetmentes év után a fokozat emelkedik, míg baleset esetén visszalépés történik.

Antonella
Mik azok a bonus-malus fokozatok?
2024-10-05 21:00

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-05 21:00
A bonus-malus fokozatok a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) díját befolyásoló kármentesség honoráló/büntető rendszer fokozatai, amelyek kedvezményeket (bonus) vagy pótdíjakat (malus) jelentenek az ügyfél számára a kármentes vezetés vagy károkozás alapján.

Árpi
Ha eladom az autómat, és veszek egy újat, megtartom a bonus fokozatomat?
2024-09-01 13:38

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-09-01 13:38
Igen, általában megtarthatja a bonus fokozatát, ha új autót vásárol. A bonus-malus rendszer személyhez kötött, nem az autóhoz. Tehát, ha az előző autójával több évig balesetmentesen vezetett, és magas bonus fokozatot ért el, akkor ezt az új autójánál is érvényesítheti. Az átíráshoz azonban általában szükséges a régi biztosítótól egy úgynevezett bonus-malus igazolás. Ezt az igazolást az új biztosítónak kell bemutatnia, hogy az új szerződést a megfelelő fokozatban tudja megkötni.

Marcell
Ha most kötnék kötelező biztosítást, milyen bonus-malus fokozatba sorolnak?
2024-09-01 13:37

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-09-01 13:37
Ha most köti meg az első kötelező biztosítását, akkor általában az A00, vagyis az alap fokozatba sorolják. Ez azt jelenti, hogy semmilyen előzetes kedvezményt vagy hátrányt nem kap. A bonus-malus rendszer lényege, hogy a biztonságos vezetésért jutalmazza a biztosítottat. Ezért, ha az első évben nem okoz balesetet, a következő évben már B01-es besorolást kap, ami egy fokkal magasabb, és így kedvezményesebb biztosítási díjra jogosítja. A további években is így folytatódik: minden balesetmentes év után egy fokozattal feljebb léphet a skálán, egészen a legmagasabb, B10-es fokozatig. Ez a fokozat a legnagyobb kedvezményt biztosítja. Fontos azonban megjegyezni, hogy ha bármikor balesetet okoz, akkor a fokozatok visszaesnek, és a kedvezmények is csökkennek.

ANTAL
Miért alkalmazzák a biztosítók a bonus-malus fokozatokat?
2024-08-30 13:13

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-08-30 13:13
A biztosítók azért alkalmazzák a bonus-malus fokozatokat, hogy ösztönözzék a sofőröket a biztonságos vezetésre. A bonus fokozatok kedvezményekkel jutalmazzák a kármentes vezetőket, míg a malus fokozatok pótdíjjal büntetik a balesetokozókat.

ANDREA
Hogyan lehet átvinni a bonus-malus fokozatokat másik biztosítóhoz?
2024-08-30 13:12

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-08-30 13:12
A bonus-malus fokozatokat csak akkor lehet átvinni másik biztosítóhoz, ha az előző szerződést lemondták és nincs díjhátralék. A bonus-malus igazolást a régi biztosítónál lehet igényelni, amely tartalmazza a szükséges adatokat.

Béla
Mi az a bonus-malus rendszer?
2024-08-30 13:11

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-08-30 13:11
A bonus-malus rendszer egy olyan rendszer, amely a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) díját befolyásolja. A bonus fokozatok kedvezményt, a malus fokozatok pedig pótdíjat jelentenek a biztosított számára a kármentes vezetés vagy károkozás alapján.

További cikkek
Tudásportál - 2024-09-13 12:12

A Casco Biztosítás Kockázatértékelése
A casco biztosítás megkötésének és kockázatelbírálásának folyamata részletes és alapos. A pontos adatok megadása és a megfelelő dokumentációk benyújtása elengedhetetlen ahhoz, hogy a biztosítási folyamat zökkenőmentesen haladjon előre, és a jármű megfelelő védelemben részesüljön.

Tudásportál - 2024-07-17 10:34

Kötelező biztosítás nélküli károkozás
Amennyiben valaki Magyarországon kötelező biztosítás nélküli károkozást követ el, vagyis KGFB nélkül okoz közúti balesetet, a következmények jelentős szankciókat vonhatnak maga után, mind pénzügyi, mind jogi szempontból.

Tudásportál - 2024-07-23 15:21

Lakásbiztosítás márciusi kampány tanácsok
A tavasz beköszöntével itt az ideje, hogy átgondolja lakásbiztosítását. A Lakásbiztosítás Márciusi Kampány keretében most különleges kedvezményekkel juthat hozzá a legmegfelelőbb fedezetekhez, és megvédheti otthonát a váratlan káreseményektől.