Biztosítások összehasonlítása:
Biztosítások összehasonlítása:
KÖTELEZŐ biztosítások
CASCO biztosítások
LAKÁS biztosítások
UTAS biztosítások
BALESET biztosítások
Tudásportál kiválasztott ikon
Tudásportál kategória váltás

NORMÁL VERZIÓ

Tudásportál gyerekeknek kategória váltás

GYEREKEKNEK ÍRT VERZIÓ

Tudásportál egyszerűen kategória váltás

KÖZÉRTHETŐBB VERZIÓ

A cikk normál verziója
Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte

Mi az az üzembentartói szerződés?

Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte
Megosztás linkedinen
Megosztás facebookon
Küldés emailben
Kimásolás

kotelezo_biztositas

Az üzembentartói szerződés egy fontos jogi dokumentum.



Üzembentartói szerződés: Tudástár

Az üzembentartói szerződés egy fontos jogi dokumentum, amelyet autótulajdonosok kötnek, ha egy járműnek nem tulajdonosai, csupán használó kívánnak lenni. Az üzembentartói szerződés egy olyan szerződés, amelyben a tulajdonos átruházza az üzembentartói jogot egy másik személyre. Ez azt jelenti, hogy az üzembentartó lesz a gépjármű forgalmi engedélyén szereplő személy, és ő viseli a gépjármű üzemeltetésével kapcsolatos jogokat és kötelezettségeket.  A magyar kötelező gépjármű felelősségbiztosítások kapcsán sűrűn előkerül ez a fogalom. A tulajdonos és az üzembentartó ebben az üzembentartói szerződésben foglalják írásba a megegyezésüket. 

Hogyan néz ki egy üzembentartói szerződés?

Az üzembentartói szerződés nem egységes formátumú, de általában tartalmazza a következőket:

  • A szerződés azonosítói: Szerződésszám, dátum, felek neve és címe
  • A gépjármű adatai: Forgalmi engedély azonosító adatok, típus, gyártmány, motorszám, alvázszám
  • A felek megállapodásai: Üzembentartói jog átruházásának oka, határideje, feltételei
  • A felek jogai és kötelezettségei: Üzembentartó jogai és kötelezettségei, tulajdonos jogai és kötelezettségei
  • Felelősségvállalás: Felek felelősségvállalása a szerződésben foglaltakért
  • Aláírások: Felek aláírása, bélyegző

Mik a főbb elemei az üzembentartói szerződésnek?

  • A felek megállapodásai: A szerződésnek rögzítenie kell a felek megállapodásait az üzembentartói jog átruházásának feltételeiről, határidejéről és módjáról.
  • A felek jogai és kötelezettségei: A szerződésnek pontosan meg kell határoznia az üzembentartó és a tulajdonos jogait és kötelezettségeit.
  • Felelősségvállalás: A szerződésnek rögzítenie kell a felek felelősségvállalását a szerződésben foglaltakért.

A feltüntetendő főbb adatok: 

  • Szerződő felek: A gépjármű tulajdonosa és az üzembentartója
  • A gépjármű adatai: Fontos, hogy a szerződés pontosan azonosítsa a gépjárművet, amelyre az üzembentartói jog vonatkozik. Forgalmi engedély azonosító adatok, típus, motorszám, stb.
  • Az üzembentartói joggal járó jogok és kötelezettségek:
    • Az üzembentartó jogosult a gépjármű használatára
    • Az üzembentartó köteles a gépjárművet üzemképes állapotban tartani
    • Az üzembentartó köteles a gépjárművel okozott károkért felelősséget vállalni
  • A szerződés időtartama: Határozott vagy határozatlan időtartamú lehet
  • Felmondási feltételek: A szerződés mindkét fél által felmondható
  • Költségek: Az üzembentartói szerződés megkötésének nincs díja

Hogyan kell megkötni az üzembentartói szerződést?

Az üzembentartói szerződést írásban kell megkötni, és mindkét félnek alá kell írnia. A szerződést nem kell közjegyző előtt hitelesíteni, de ez javasolt, hogy később ne merülhessenek fel viták a szerződés érvényességével kapcsolatban.

Mik a lépései az üzembentartói szerződés megkötésének?

  1. A szerződés elkészítése: A szerződést írásban kell elkészíteni, és mindkét félnek meg kell egyeznie a tartalmában. Az üzembentartói szerződést 4 példányban kell kitölteni, úgy, hogy minden példányon olvashatók legyenek a beírt adatok, és mind a négy példányon eredeti aláírásokra van szükség.
  2. Aláírás: Mindkét félnek alá kell írnia a szerződést.Az üzembentartói szerződést teljes bizonyító erejű, joghiteles magánokiratba kell foglalnunk, ami azt jelenti, hogy két tanúnak kell igazolnia a szerződés hitelességét nevének és lakcímének, valamint aláírásának megadásával. 
  3. Közjegyzői hitelesítés (opcionális): Ha a felek közjegyzői hitelesítést is szeretnének, akkor a szerződést be kell mutatni a közjegyzőnek, aki hitelesíti a felek aláírását.
  4. Bejelentés : Az üzembentartói jog átruházását be kell jelenteni a hatóságoknak. Elkell menni a kormányhivatalba, és be kell vinni a szükséges iratokat. Ha a gépjármű lízingelt, akkor a lízingbeadónak is be kell jelenteni az üzembentartói jog átruházását.

Mivel ez üzembentartó váltásnak minősül vannak még feladatok az aláírás után a bejelentéssel példának okáért:

  1. Nyilatkozat benyújtása: A tulajdonosnak vagy az üzembentartónak és a tulajdonosnak írásbeli nyilatkozatot kell benyújtania a kormányablakban. A nyilatkozatban szerepelnie kell a forgalmi engedély azonosító adatainak, a tulajdonos és az üzembentartó személyes adatainak, a visszavonás okának, és a dátumnak.
  2. Szükséges iratok benyújtása: A nyilatkozaton kívül be kell nyújtani a forgalmi engedélyt, a személyazonosító okmányt, és a közjegyzői hitelesítésű szerződést (ha van).
  3. Díjfizetés: Az üzembentartói jog átadásának vannak költségei, amit a kormányablakban kell befizetni. 
  4. Új forgalmi engedély: Az üzembentartói jog átadása/változása után a tulajdonosnak új forgalmi engedélyt kell igényelnie. Egyenes ági rokonok között az üzembentartói bejegyzés költsége illetékmentes, de a forgalmi engedély cseréjét így is ki kell fizetnie. 

KÖTELEZŐ BIZTOSÍTÁS KALKULÁTOR

Ha bármilyen járművet vásárolt a a kötelező biztosítás kalkulátorunkkal maximális kedvezménnyel 1 perc alatt versenyeztetheti a biztosítókat.

Vannak ennek költségei?

Szerepeltetni kell a szerződésben, hogy az üzembentartó milyen anyagi térítést nyújt az üzembentartási jogokért, mivel ez lehet ingyenes is, vagy fizethet érte térítést is, melyet az előzőekben említett üzembentartói szerződésben kell leírni. Ha ellenértéket fizet az üzembentartásért, akkor van hatósági bejegyzésének költsége a kormányhivatalban, és ki kell fizetni az új forgalmi engedélyt. Ha nem volt térítés, akkor már a vagyonszerzési illeték is terheli az üzembentartói jog megszerzésért, minden előzőleg felsorolt mellett. 

Kormányhivatali  költségek:

  • Új forgalmi engedély: 6.000 Ft
  • Törzskönyv (tulajdonosi jogváltás esetén): 6.000 Ft
  • Kötelező gépjármű felelősségbiztosítás: A díj a biztosítási feltételektől függően változik

Hasznos linkek:

https://www.kormanyhivatal.hu/download/a/4b/54000/%C3%9Czembentart%C3%B3i%20szerz%C5%91d%C3%A9s.pdf

https://magyarorszag.hu/szuf_ugyleiras?id=c00a4076-1f84-4a1d-89cd-af7ed10ae04d

Üzembentartói szerződés letöltése:

PDF formátumban: https://biztosapp.hu/kozvetitodokumentumok/uzembentartoi-jog-atruhazasarol-szolo-szerzodes.pdf

Doc formátumban: https://biztosapp.hu/kozvetitodokumentumok/uzembentartoi-jog-atruhazasarol-szolo-szerzodes.doc

 

Kérdések

Pompónia
Mi az üzembentartói szerződés lényege és mik a főbb elemei?
2024-10-22 17:08

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-22 17:08
Az üzembentartói szerződés egy jogi dokumentum, amelyet az autótulajdonosok kötnek azokkal, akik a járművet csak használni kívánják, nem pedig tulajdonolni. A szerződés tartalmazza a szerződés azonosítói, a gépjármű adatai, a felek megállapodásai és jogai, valamint a felelősségvállalás elemeit. Az üzembentartó lesz az, aki a gépjármű forgalmi engedélyén szerepel, és ő viseli a jármű üzemeltetésével kapcsolatos jogokat és kötelezettségeket. Fontos, hogy a szerződés pontosan meghatározza az üzembentartó jogait, kötelezettségeit, valamint a szerződés időtartamát és felmondási feltételeit is.

Benita
Mit kell tartalmaznia egy üzembentartói szerződésnek?
2024-10-21 22:05

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-21 22:05
Az üzembentartói szerződésnek több fontos elemet kell tartalmaznia. Először is, az azonosító adatokat, mint a szerződésszám, dátum, és a felek neve és címe. Másodszor, a gépjármű adatait, amelyek közé tartozik a forgalmi engedély azonosítója, típus, gyártmány és motorszám. Harmadszor, a felek megállapodásait, amelyek rögzítik az üzembentartói jog átruházásának okát, határidejét és feltételeit. Végül a szerződésnek tartalmaznia kell a felek jogait és kötelezettségeit, valamint a felelősségvállalásukat a szerződés betartásáért.

Eszténa
Mi az üzembentartói szerződés és milyen célra szolgál?
2024-10-19 19:30

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-19 19:30
Az üzembentartói szerződés egy fontos jogi dokumentum, amelyet autótulajdonosok kötnek, ha a járművet nem tulajdonosként, hanem használóként kívánják használni. A szerződés során a tulajdonos átruházza az üzembentartói jogokat egy másik személyre, így az üzembentartó lesz a gépjármű forgalmi engedélyén szereplő személy. Ez a szerződés rögzíti a felek jogait és kötelezettségeit az autó üzemeltetésével kapcsolatban, és segít elkerülni a jövőbeli vitákat, ha megállapítják benne a jogi kereteket és a kötelezettségeket.

Hajnal
Mi a jelentősége az üzembentartói szerződésnek egy gépjármű használata során?
2024-10-17 00:21

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-17 00:21
Az üzembentartói szerződés lehetővé teszi, hogy az autótulajdonos átruházza a jármű üzembentartói jogát egy másik személyre. Ennek következtében az üzembentartó válik a gépjármű forgalmi engedélyén szereplő hivatalos személyévé, aki felelős az autó üzemeltetésével kapcsolatos jogokért és kötelezettségekért. A szerződés fontos jogi dokumentum, mivel világosan rögzíti a felek megállapodásait, jogait és kötelezettségeit. Ezen kívül a kötelező gépjármű felelősségbiztosítások kapcsán is gyakran előfordul, hogy üzembentartói szerződés szükséges a biztosítás érvényességéhez.

Paszkália
Mik azok az alapvető elemek, amelyek szerepelnek az üzembentartói szerződésben?
2024-10-13 15:37

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-13 15:37
Az üzembentartói szerződésnek több fontos eleme van. Először is, rögzíteni kell a szerződés azonosítói, mint a szerződésszám és a dátum, valamint a felek neve és címe. Másodszor, tartalmazniuk kell a gépjármű adatait, például a forgalmi engedély azonosító adatait, típust, gyártmányt és motorszámot. Továbbá, a felek megállapodásait, jogait és kötelezettségeit is fel kell tüntetni. Végezetül, a szerződés aláírása mellett javasolt a felek felelősségvállalásának rögzítése is a szerződésben foglaltakért.

Doloróza
Mik az üzembentartói szerződés főbb elemei?
2024-10-07 14:52

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-07 14:52
Az üzembentartói szerződés főbb elemei közé tartozik a szerződés azonosítói, mint például a szerződésszám, dátum, valamint a felek neve és címe. A gépjármű adatait is tartalmazza, például a forgalmi engedély azonosítóját, típust, gyártmányt, motorszámot és alvázszámot. Ezen kívül rögzíti a felek megállapodásait az üzembentartói jog átruházásának feltételeiről és határidejéről. Továbbá, a szerződésben meg kell határozni a felek jogait és kötelezettségeit, valamint a felelősségvállalást a szerződésben foglaltakért.

Írisz
Mi az üzembentartói szerződés?
2024-10-05 20:59

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-05 20:59
Az üzembentartói szerződés egy fontos jogi dokumentum, amelyet autótulajdonosok kötnek, ha egy járműnek nem tulajdonosai, csupán használó kívánnak lenni. A tulajdonos átruházza az üzembentartói jogot egy másik személyre, aki a gépjármű forgalmi engedélyén szereplő személy lesz és viseli a gépjármű üzemeltetésével kapcsolatos jogokat és kötelezettségeket.

További cikkek
Tudásportál - 2024-09-16 12:51

Casco kártérítés kapcsolódó szabályai
A Casco biztosítás számos olyan költséget fedez, amelyek egy váratlan káresemény esetén jelentős terhet jelenthetnének a gépjármű tulajdonosának. Fontos azonban megérteni, hogy a biztosítási feltételek és a kifizetendő összeg számos tényezőtől függ.

Tudásportál - 2024-07-16 12:54

A kötelező biztosítás megszüntetése
A kötelező biztosítás megszüntetése többféleképpen történhet, attól függően, hogy milyen okból kívánja megszüntetni a biztosítást.

Tudásportál - 2024-08-15 15:01

Casco biztosítás bónusz besorolási rendszere
Magyarországon a casco biztosítások esetében is létezik bónusz rendszer, hasonlóan a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb) bonus-malus rendszeréhez. A casco biztosítás bónusz besorolási rendszere a biztosított kármentességét jutalmazza: ha nem történik kár, akkor a biztosítási díj a következő évben csökkenhet, míg káresemény esetén emelkedhet.