Biztosítások összehasonlítása:
Biztosítások összehasonlítása:
KÖTELEZŐ biztosítások
CASCO biztosítások
LAKÁS biztosítások
UTAS biztosítások
BALESET biztosítások
Tudásportál kiválasztott ikon
Tudásportál kategória váltás

NORMÁL VERZIÓ

Tudásportál gyerekeknek kategória váltás

GYEREKEKNEK ÍRT VERZIÓ

Tudásportál egyszerűen kategória váltás

KÖZÉRTHETŐBB VERZIÓ

A cikk normál verziója
Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte

Mi az az üzembentartói jog visszavonása?

Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte
Megosztás linkedinen
Megosztás facebookon
Küldés emailben
Kimásolás

kotelezo_biztositas

Az üzembentartói jog visszavonása az a hivatalos procedúra, melyben az üzembentartó üzembentartási joga elveszik. 



Üzembentartói Jog Visszavonása: Tudástár

Az üzembentartói jog visszavonása egy olyan eljárás, amelynek során a gépjármű forgalmi engedélyén szereplő üzembentartó személye megszűnik vagy megváltozik. Ez többféle okból is történhet, például a jármű eladása, üzembentartói jog átruházása, vagy a tulajdonos döntése alapján. A leggyakoribb eset, hogy az üzembentartó, az maga a tulajdonos is egyben. A tulajdonos viszont határozhat úgy, hogy a jármű használati és üzemben tartási jogait átadja, a tulajdonának átadása nélkül. Az üzembentartó az, aki felel a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás (KGFB) megkötéséért és fenntartásáért, és minden más olyan költséget is neki kell fizetnie, mely a gépjárművel kapcsolatos. A műszaki vizsgáztatásról is ő köteles gondoskodni, magyarul a gépjármű üzemeltetésével, valamint a forgalomban tartásával kapcsolatos teendőket mind-mind az üzembentartónak kell elvégeznie. Ellenben a gépjármű eladását vagy forgalomból történő végleges kivonását csak kizárólag a tulajdonos teheti meg. A tulajdonosnak azonban joga van az üzembentartói jogot visszavonni is. 

Vissza vonhatja a tulajdonos az üzembentartói jogot?

Igen, a tulajdonos egyoldalúan is visszavonhatja az üzembentartói jogot. Ehhez nem szükséges az üzembentartó beleegyezése, de fontos betartani a jogszabályi előírásokat.

Hogyan lehet visszavonni az üzembentartói jogot?

Az üzembentartói jog visszavonása kétféleképpen történhet:

  • Egyoldalú visszavonás a tulajdonos által:
    • A tulajdonosnak be kell jelentenie az okmányirodában az üzembentartói jog visszavonását.
    • Ehhez szükséges a személyazonosító okmány, a forgalmi engedély, és egy írásos nyilatkozat az üzembentartói jog visszavonásáról.
    • A bejelentés után az okmányiroda átírja a forgalmi engedélyt, és a tulajdonos nevére jegyzi be az új üzembentartót.
  • Közös megegyezéssel:
    • A tulajdonos és az üzembentartó közösen is kérhetik az üzembentartói jog visszavonását az okmányirodában.
    • Ehhez mindkettőjüknek jelen kell lenniük, és alá kell írniuk a bejelentőlapot.
    • A bejelentés után az okmányiroda átírja a forgalmi engedélyt, és a tulajdonos nevére jegyzi be az új üzembentartót.

Mik a lépései az üzembentartói jog visszavonásának?

Az üzembentartói jog visszavonása a következő lépésekben történik:

  1. Nyilatkozat benyújtása: A tulajdonosnak vagy az üzembentartónak és a tulajdonosnak írásbeli nyilatkozatot kell benyújtania a kormányablakban. A nyilatkozatban szerepelnie kell a forgalmi engedély azonosító adatainak, a tulajdonos és az üzembentartó személyes adatainak, a visszavonás okának, és a dátumnak.
  2. Szükséges iratok benyújtása: A nyilatkozaton kívül be kell nyújtani a forgalmi engedélyt, a személyazonosító okmányt, és a közjegyzői hitelesítésű szerződést (ha van).
  3. Díjfizetés: Az üzembentartói jog visszavonásának vannak költségei, amit a kormányablakban kell befizetni.
  4. Új forgalmi engedély: Az üzembentartói jog visszavonása után a tulajdonosnak új forgalmi engedélyt kell igényelnie.

Vannak ennek költségei?

Kormányhivatali  költségek:

  • Új forgalmi engedély: 6.000 Ft
  • Törzskönyv (tulajdonosi jogváltás esetén): 6.000 Ft
  • Kötelező gépjármű felelősségbiztosítás: A díj a biztosítási feltételektől függően változik

KÖTELEZŐ BIZTOSÍTÁS KALKULÁTOR

Ha bármilyen járművet vásárolt a a kötelező biztosítás kalkulátorunkkal maximális kedvezménnyel 1 perc alatt versenyeztetheti a biztosítókat.

Fontos:

  • Az üzembentartói jog visszavonása után a tulajdonosnak 30 napon belül be kell jelentenie az új üzembentartót az okmányirodában.
  • Ha az üzembentartó jogot jogellenesen vonták vissza, az üzembentartó bíróságon kérheti a jogai helyreállítását.
  • Az üzembentartói jog visszavonása után az új üzembentartónak meg kell kötnie a kötelező gépjármű felelősségbiztosítást.
  • Ha az üzembentartói jogot lízingbevétel miatt vonták vissza, akkor a lízingbeadónak is be kell jelenteni a visszavonást.
  • A fenti díjak 2024-ben érvényesek, és változhatnak.
  • A pontos díjakért forduljon a kormányhivatalhoz, a biztosítójához, vagy az adóhivatalhoz.

További információk:

Kérdések

Létó
Hogyan lehet visszavonni az üzembentartói jogot?
2024-10-22 17:08

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-22 17:08
Az üzembentartói jog visszavonásának két módja van: egyoldalú visszavonás a tulajdonos által, vagy közös megegyezés az üzembentartóval. Egyoldalú visszavonás esetén a tulajdonosnak be kell jelentenie az okmányirodában a visszavonást, amelyhez szükséges a személyazonosító okmány, a forgalmi engedély és egy írásos nyilatkozat. Közös megegyezés esetén mindkét fél jelenléte és aláírása szükséges a bejelentőlapra. A folyamat során az okmányiroda átírja a forgalmi engedélyt, és az új üzembentartó nevét jegyzi be.

Nefelejcs
Hogyan vonhatja vissza a tulajdonos az üzembentartói jogot?
2024-10-21 22:05

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-21 22:05
A tulajdonos az üzembentartói jogot kétféleképpen vonhatja vissza. Egyoldalúan, az okmányirodában bejelentve, ahol szüksége van a személyazonosító okmányra, a forgalmi engedélyre, és egy írásos nyilatkozatra. Alternatív megoldásként közös megegyezéssel is kérhetik az üzembentartói jog visszavonását, amihez mindkettőjük jelenléte és aláírása szükséges. A bejelentés után az okmányiroda átkonvertálja a forgalmi engedélyt, és bejegyzi az új üzembentartót a tulajdonos nevére.

Orchidea
Miért vonhatja vissza a tulajdonos az üzembentartói jogot?
2024-10-19 19:30

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-19 19:30
A tulajdonos több okból is visszavonhatja az üzembentartói jogot, például ha úgy dönt, hogy a jármű használati jogait átadja valakinek, anélkül hogy eladná magát a gépjárművet. Ez lehet fontos lépés, ha a járművet nem kívánja tovább üzemeltetni, vagy ha az üzembentartóval való viszonya megváltozik. Az üzembentartói jog visszavonása egyoldalúan is megtörténhet, ami azt jelenti, hogy nem szükséges az üzembentartó beleegyezése ehhez a lépéshez. A visszavonásnak jogszabályi előírásai vannak, amelyeket be kell tartani a folyamat során, és ezáltal a tulajdonos biztosítja, hogy a gépjármű üzemeltetése a saját döntése szerint folytatódjon.

Zelda
Milyen lépései vannak az üzembentartói jog visszavonásának?
2024-10-17 00:20

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-17 00:20
Az üzembentartói jog visszavonása több lépésből áll. Először a tulajdonosnak írásbeli nyilatkozatot kell benyújtania a kormányablakban, amely tartalmazza a forgalmi engedély azonosító adatait és a visszavonás okát. Ezen kívül be kell nyújtani a forgalmi engedélyt és a személyazonosító okmányt. A visszavonás díjköteles, ezért a tulajdonosnak a kormányablakban ki kell fizetnie a szükséges költségeket. A folyamat végén pedig új forgalmi engedélyt is kell igényelnie, amelyen már az új üzembentartó neve szerepel.

Tittína
Miért vonhatja vissza a tulajdonos az üzembentartói jogot?
2024-10-13 15:36

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-13 15:36
A tulajdonos az üzembentartói jogot több okból is visszavonhatja. Például, ha úgy dönt, hogy a jármű használati jogát egy másik személynek adja át, anélkül hogy a tulajdont eladná. Ezen kívül, ha a járművet eladják, akkor az új tulajdonos az ő nevére kell, hogy bejegyezze az új üzembentartót. Fontos megjegyezni, hogy a tulajdonos jogszabályi előírásokat kell, hogy betartson a folyamat során, de a visszavonás egyoldalúan is történhet, tehát nem szükséges az üzembentartó beleegyezése.

Násfa
Hogyan lehet visszavonni az üzembentartói jogot?
2024-10-07 14:52

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-07 14:52
Az üzembentartói jog visszavonása két fő módon történhet. Az első lehetőség az egyoldalú visszavonás, amely esetén a tulajdonos bejelenti az okmányirodában az üzembentartói jog visszavonását. Ehhez szükséges a személyazonosító okmány, a forgalmi engedély, és egy írásos nyilatkozat. A másik lehetőség a közös megegyezéssel történő visszavonás, amelyhez a tulajdonosnak és az üzembentartónak egyaránt jelen kell lennie, és alá kell írnia a bejelentőlapot. Mindkét esetben az okmányiroda átírja a forgalmi engedélyt, és kijelöli az új üzembentartót.

Karmelina
Miért vonhatja vissza a tulajdonos az üzembentartói jogot?
2024-10-05 20:59

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-05 20:59
A tulajdonos visszavonhatja az üzembentartói jogot, mert eladhatja a járművet, átruházhatja az üzembentartói jogot, vagy egyszerűen csak a saját döntése alapján határozhat így.

További cikkek
Tudásportál - 2024-08-14 18:58

A kárszekértő képzés
A kárszakértő képzés olyan szakmai oktatási program, amely arra készíti fel a résztvevőket, hogy képesek legyenek önállóan kárértékelést végezni, és szakértői véleményt formálni biztosítási ügyekben.

Tudásportál - 2024-07-29 05:44

A lakásbiztosítás felmondása
A lakásbiztosítás felmondása általában formális eljárás, melynek során a biztosított írásban értesíti a biztosítót a szerződés megszüntetésének szándékáról.

Tudásportál - 2024-08-18 10:24

Utasbiztosítás babáknak
Az utasbiztosítás babáknak nyugalmat és biztonságot adhat a szülőknek, ha váratlan esemény történik a legkisebbekkel.