Biztosítások összehasonlítása:
Biztosítások összehasonlítása:
KÖTELEZŐ biztosítások
CASCO biztosítások
LAKÁS biztosítások
UTAS biztosítások
BALESET biztosítások
Tudásportál kiválasztott ikon
Tudásportál kategória váltás

NORMÁL VERZIÓ

Tudásportál gyerekeknek kategória váltás

GYEREKEKNEK ÍRT VERZIÓ

Tudásportál egyszerűen kategória váltás

KÖZÉRTHETŐBB VERZIÓ

A cikk normál verziója
Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 1 személykedvelte

Mi a bonus-malus érvényességi ideje?

Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 1 személykedvelte
Megosztás linkedinen
Megosztás facebookon
Küldés emailben
Kimásolás

bonus_malus

Naptár ikon 2024-07-31
Címkék ikon kotelezo_biztositas

A bonus-malus érvényességi idejét vagy elévülését a bonus-malus rendelet szabályozza



A bonus-malus érvényességi ideje: Fontos tudnivalók

 

A bonus-malus érvényességi ideje kulcsfontosságú fogalom a magyarországi kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb) rendszerében. Ez az időtartam határozza meg, hogy mennyi ideig vehető figyelembe a szerződő fél múltbeli kártörténete a bonus-malus besorolás megállapításakor, ami befolyásolja a kgfb díját.

Hány évig tárolják a bonus-malus adatokat?

A bonus-malus adatokat a kárnyilvántartó szerv az utolsó biztosítási szerződéssel kapcsolatos bármilyen adat keletkezését követő 7 évig kezeli. Ez azt jelenti, hogy a kártörténeti adatok 7 évig tárolódnak a rendszerben, de a bonus-malus besorolást csak 2 évig lehet átvinni egy új kgfb szerződésre.

Mi a bonus-malus érvényességi ideje?

Milyen rendelet szabályozza a bonus-malus érvényességét?

A bonus-malus érvényességi idejét a bonus-malus rendelet szabályozza. Jelenleg ez a rendelet a 21/2011. (VI. 10.) NGM rendelet a gépjármű-kötelező felelősségbiztosítás díjtarifálásáról.

Mikor van szerepe a bonus-malus érvényességi idejének?

A bonus-malus érvényességi ideje akkor van szerepe, ha:

  • Új kgfb szerződést köt: A bonus-malus besorolás megállapításához a biztosító figyelembe veszi a szerződő fél elmúlt 2 évben keletkezett kártörténetét. Ha a szerződő félnek ezen időszak alatt nem volt káreseménye, akkor javul a bonus-malus besorolása, ami kedvezőbb kgfb díjat eredményez. Ha viszont káreseménye volt, akkor romlik a besorolása, ami magasabb díjhoz vezet.
  • Megvásárol egy új járművet: Ha a szerződő fél eladja a jelenlegi járművét és újat vásárol, akkor a régi jármű bonus-malus besorolását átviheti az új járműre, feltéve, hogy az átvinni kívánt besorolás nem évült el. Ha a besorolás már elévült, akkor a szerződő félnek az A00-s besorolással kell indulnia, ami a legmagasabb kgfb díjat jelenti.

Biztosítót vált: A bonus-malus besorolás átvitele lehetséges biztosítóváltás esetén is, feltéve, hogy az új biztosító is elfogadja a régi besorolást. Ha az új biztosító nem fogadja el a régi besorolást, akkor a szerződő félnek az új biztosító besorolási rendszerében kell besorolást kapnia.
 

KÖTELEZŐ BIZTOSÍTÁS KALKULÁTOR

Nézze meg kötelező biztosítása(KGFB) nem közeledik - e évfordulójához, mert a kötelező biztosítás kalkulátorunkkal maximális kedvezménnyel 1 perc alatt versenyeztetheti a biztosítókat, és számolhatja ki az ön számára legkedvezőbb lehetőséget.

Fontos megjegyzések:

  • A bonus-malus érvényességi ideje a bonusra és a malusra is egyaránt vonatkozik.
  • A bonus-malus besorolást csak azonos kategóriájú járműre lehet átvinni. Tehát a motorról csak motorra, a személygépjárműről csak személygépjárműre lehet átvinni a besorolást.
  • A bonus-malus érvényességi ideje a szerződési feltételekben is szerepel.
  • A kárnyilvántartó szerv az adatokat az utolsó kgfb-szerződéssel kapcsolatos bármilyen adat keletkezését követő 7 évig kezeli.
  • A bonus-malus besorolást csak két évig lehet átvinni.

Hol lehet hozzáférni a bonus-malus érvényességi idejével kapcsolatos információkhoz?

A bonus-malus érvényességi idejével kapcsolatos információkhoz a következő helyeken lehet hozzáférni:

  • A bonus-malus rendeletben
  • A kgfb-szerződési feltételekben
  • A biztosító honlapján
  • A biztosítási ügynöknél

Összefoglalva:

A bonus-malus érvényességi ideje két év. Ezen időtartam alatt a bonus-t és a malust is át lehet vinni egy másik kgfb-szerződésre. Ha ezen időtartam alatt nem kötünk új kgfb-szerződést, a bonus-malus besorolás megszűnik. A bonus-malus érvényességi ideje a bonus-malus rendeletben van szabályozva, és a kgfb-szerződési feltételekben is szerepel.

Kérdések

Hieronima
Hány évig tárolják a bonus-malus adatokat?
2024-10-22 17:01

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-22 17:01
A bonus-malus adatokat a kárnyilvántartó szerv az utolsó biztosítási szerződéssel kapcsolatos bármilyen adat keletkezését követő 7 évig kezeli. Ez azt jelenti, hogy a kártörténeti adatok a rendszerben 7 évig elérhetőek maradnak. Azonban fontos megjegyezni, hogy a bonus-malus besorolást csak 2 évig lehet átvinni egy új kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződésre. Így, ha a szerződő fél két éven belül nem köti meg az új kgfb szerződést, akkor a bonus-malus besorolás megszűnik. Az érvényességi idő követése tehát kiemelten fontos a szerződők számára.

Napvirág
Meddig érvényes a bonus-malus besorolás egy új kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződés esetén?
2024-10-21 21:59

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-21 21:59
A bonus-malus besorolás átvihető egy új kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződésre, de csak 2 évig. Ez azt jelenti, hogy a biztosító figyelembe veszi a szerződő fél elmúlt 2 évben keletkezett kártörténetét. Ha a szerződő fél ezen időszak alatt nem szenvedett el kárt, akkor a bonus-malus besorolása javul, ami kedvezőbb díjat eredményez. Ha viszont volt káreseménye, akkor romlik a besorolása, ami magasabb díjat von maga után. Tehát, ha valaki új szerződést köt, fontos figyelnie a kártörténetére az utolsó 2 évben.

Konstancia
Mi a bonus-malus érvényességi ideje és hogyan befolyásolja a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díját?
2024-10-19 19:25

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-19 19:25
A bonus-malus érvényességi ideje fontos tényező a magyar kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb) rendszerében, amely meghatározza, hogy a szerződő fél kártörténete mennyi ideig befolyásolja a biztosítási díjat. Az adatokat a kárnyilvántartó szerv az utolsó biztosítási szerződéssel kapcsolatos bármilyen adat keletkezését követő 7 évig tárolja, azonban a bonus-malus besorolást csak 2 évig lehet átvinni egy új kgfb szerződésre. Ha a szerződő fél az elmúlt 2 évben nem szenvedett kárt, javul a besorolása, ami kedvezőbb díjat eredményez; ellenkező esetben romlás várható. A bonus-malus érvényességét a 21/2011. (VI. 10.) NGM rendelet szabályozza.

Eleni
Hány évig tárolják a bonus-malus adatokat a kárnyilvántartó szervnél?
2024-10-17 00:09

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-17 00:09
A bonus-malus adatokat a kárnyilvántartó szerv az utolsó biztosítási szerződéssel kapcsolatos bármilyen adat keletkezését követő 7 évig kezeli. Ez azt jelenti, hogy a kártörténeti adatok 7 évig maradnak a rendszerben. Az adatok tárolása tehát hosszabb, mint a bonus-malus besorolás átvitele, amely csak 2 évig lehetséges. Ha a szerződő fél új kgfb szerződést köt az időszak alatt, akkor a kártörténet alapján kedvezőbb díjat kaphat. Ha azonban nem köt új szerződést, a bonus-malus besorolás megszűnik a 2 év elteltével.

Euridiké
Hány évig tárolják a bonus-malus adatokat a kárnyilvántartó szervnél?
2024-10-13 15:26

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-13 15:26
A bonus-malus adatokat a kárnyilvántartó szerv az utolsó biztosítási szerződéssel kapcsolatos adat keletkezését követően 7 évig kezeli. Ez azt jelenti, hogy a kártörténeti adatok 7 éven keresztül elérhetők a rendszerben, ami hasznos lehet a jövőbeli biztosítói megítélés szempontjából. Fontos, hogy a bonus-malus besorolást azonban csak 2 évig lehet átvinni egy új kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződésre. Amennyiben ezen időszakon belül nem történik új szerződéskötés, a besorolás értelemszerűen megszűnik.

Evódia
Hány évig tárolják a bonus-malus adatokat, és meddig lehet azokat átvinni egy új kgfb szerződésre?
2024-10-10 17:42

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-10 17:42
A bonus-malus adatokat a kárnyilvántartó szerv az utolsó biztosítási szerződéssel kapcsolatos bármilyen adat keletkezését követő 7 évig kezeli. Ez a tárolási idő megadja a lehetőséget, hogy a kártörténeti adatok 7 évig elérhetők legyenek. Azonban fontos tudni, hogy a bonus-malus besorolást csak 2 évig lehet átvinni egy új kgfb szerződésre. Ha ezen időszak alatt nem kötik új biztosítást, a bonus-malus besorolás megszűnik.

Jolán
Meddig érvényesíthető a bonus-malus besorolás egy új kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás szerződés esetén?
2024-10-07 14:45

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-07 14:45
A bonus-malus besorolás érvényességi ideje két év. Ez azt jelenti, hogy a biztosító a biztosítás megkötésekor figyelembe veszi a szerződő fél elmúlt két év kártörténetét. Ha ez idő alatt nem történt káresemény, akkor a besorolás javulhat, ami kedvezőbb díjakat eredményezhet. Viszont, ha káresemény történt, a besorolás csökkenése magasabb biztosítási díjat vonhat maga után.

Tácia
Hány évig tárolják a bonus-malus adatokat a kárnyilvántartó szervnél?
2024-10-05 20:56

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-05 20:56
A bonus-malus adatokat a kárnyilvántartó szerv az utolsó biztosítási szerződéssel kapcsolatos bármilyen adat keletkezését követő 7 évig kezeli.

Feri
Ha eladom az autómat, de nem veszek másikat, meddig tartják meg a bonus-malus adataimat?
2024-09-03 06:18

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-09-03 06:22
Ha eladod az autód és egy darabig nem lesz új autód, a biztosítási adataid 7 évig megmaradnak a rendszerben. De ez nem azt jelenti, hogy ha 7 év múlva újra autót veszel, és biztosítást kötsz, akkor a korábbi vezetési szokásaidat figyelembe veszik. Ha közben nem voltál érintett semmilyen káreseményben, akkor jobb besorolást kaphatsz, ami alacsonyabb díjat jelent. Ha viszont volt károd, akkor a rosszabb besorolás miatt magasabb díjat kell fizetned. Mivel a bonus csupán 2 évig vihető át. Tehát, ha 2 éven belül átmész másik biztosítóhoz, akkor minden bonusod vagy ,malusod átkerül az új szerződésre. Ha azonban 2 évnél hosszabb ideig nem volt autód, akkor a rendszer törli az adataidat. Így amikor újra biztosítást kötsz, az úgynevezett A00-s besorolással fogsz indulni, ami a legmagasabb díjkategória.

Béla
Ha külföldön okoztam kárt, az befolyásolja a magyarországi bonus-malus besorolásomat?
2024-09-03 06:16

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-09-03 06:16
Általánosságban elmondható, hogy a külföldi káresemények nem befolyásolják a magyarországi bonus-malus besorolást. A magyar rendszer elsősorban a hazai kártörténetet veszi figyelembe. Viszont vannak kivételek. Ha a külföldi biztosító adatai bekerülnek a magyar rendszerbe, vagy ha a külföldi káresemény miatt itthon is eljárás indul, akkor ez már befolyásolhatja a magyarországi besorolást.

Enikó
Ha most kötnék új kötelező biztosítást, de 3 éve nem volt autóm, akkor milyen besorolást kapok?
2024-09-03 06:15

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-09-03 06:16
Ha három éve nem volt saját gépjárműve, és most szeretne új kötelező biztosítást kötni, akkor az úgynevezett A00 besorolással fog indulni. Ez a legmagasabb díjkategória, mivel a rendszer nem rendelkezik arról információval, hogy Ön milyen vezető. A biztosítók így a legnagyobb kockázatot látják Önben, ezért a legmagasabb díjat számolják fel. Ez azonban csak az első évben van így. Ha az első évben nem okoz kárt, akkor a következő évben már kedvezményesebb besorolásba kerülhet.

További cikkek
Tudásportál - 2024-08-22 16:57

Kötelező biztosítás teljesítmény kategóriák fontossága
Kötelező biztosítás teljesítmény kategóriák fontossága elsősorban a díjszabásnál jelentkezik.

Tudásportál - 2024-08-14 19:48

A lakásbiztosítás kárrendezése
A lakásbiztosítás célja, hogy anyagi védelmet nyújtson Önnek váratlan káresemények esetén. A lakásbiztosítás kárrendezése egy olyan folyamat, amelynek során a biztosító megtéríti a kárt, amelyet Ön szenvedett.

Tudásportál - 2024-08-26 10:12

Lakásbiztosítás all risk fedezettel
A lakásbiztosítás all risk fedezettel egy olyan komplex biztosítási konstrukció, amely a lakásában és a benne tárolt ingóságaiban keletkezett bármely kárra fedezetet nyújt, kivéve a szerződésben kizártakat.