Biztosítások összehasonlítása:
Biztosítások összehasonlítása:
KÖTELEZŐ biztosítások
CASCO biztosítások
LAKÁS biztosítások
UTAS biztosítások
BALESET biztosítások
Tudásportál kiválasztott ikon
Tudásportál kategória váltás

NORMÁL VERZIÓ

Tudásportál gyerekeknek kategória váltás

GYEREKEKNEK ÍRT VERZIÓ

Tudásportál egyszerűen kategória váltás

KÖZÉRTHETŐBB VERZIÓ

A cikk normál verziója
Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte

Hogyan zajlik a bonus malus átvitele?

Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte
Megosztás linkedinen
Megosztás facebookon
Küldés emailben
Kimásolás

bonus_malus

Naptár ikon 2024-07-31
Címkék ikon kotelezo_biztositas

A bonus-malus átvitele vagy átvezetése az a folyamat, amikor az eladott járművünk után kötött kötelező gépjármű felelősségbiztosításról (KGFB) a meglévő bonus fokozatunkat szeretnénk átvinni az új kötelező biztosításunkra, hogy kedvezményeket kaphassunk



A bonus-malus átvitele

A bonus-malus átvitele az a folyamat, amikor az eladott járművünk után kötött kötelező gépjármű felelősségbiztosításról (KGFB) a meglévő bonus fokozatunkat szeretnénk átvinni az új kötelező biztosításunkra, hogy kedvezményeket kaphassunk. Persze ez nem az üzembentartó szándékán múlik egyedül, hisz a KGFB megkötésekor a nyilatkozatok alapján a malus is minden esetben kiderül. Magyarországon egészen jó a kommunikáció a biztosítók között és a kártörténeti igazolás átadása után ez egy automatikus folyamat lesz. Legfontosabb lépés a régi biztosítás megfelelő felmondása, bemutatva az adás-vételi szerződést, vagy a forgalomból való teljes kivonási iratokat. Így egészen biztos, hogy megfelelően felmondott biztosításról beszélhetünk. 

Hogyan zajlik a bonus malus átvitele?

Mikor lehet átvinni a bonus-malust?

A bonus-malust csak bizonyos feltételek teljesülése esetén lehet átvinni:

  • Azonos gépjárműkategóriában: Csak motorról motorra, illetve személygépkocsiról személygépkocsira lehet átvinni a bonus-malust. A kategóriák között nem lehetséges az átvitel.
  • Két éven belül: Az előző szerződés megszűnésétől számított két éven belül kell átvinni a bonus-malust. Ha ez a határidő letelik, elveszíti a bonus fokozatát, és a kiinduló A00 besorolásba sorolják vissza.
  • Nincs díjnemfizetés: A régi szerződést megfelelően fel kell mondani, és nem lehet díjnemfizetéssel megszűnt előszerződés, tehát nem lehet díjhátralék az előző szerződésen. Ha díjnemfizetés miatt szűnik meg a szerződés, nem vihető át a bonus-malust.

Hogyan lehet átvinni a bonus-malus fokozatot?

A bonus-malus átviteléhez a következőkre van szükség:

  • Az előző KGFB szerződés adatai: A bonus-malus besorolás, az előző biztosító neve és a kötvényszám.
  • Az új KGFB szerződés adatai: A szerződéskötés dátuma, a gépjármű adatai, a biztosító neve és a kötvényszám.
  • Adásvételi szerződés: Az eladott jármű adásvételi szerződése másolata.
  • Forgalomból való kivonási iratok: Ha az eladott járművet forgalomból vonták, akkor a forgalomból való kivonási iratokat is be kell mutatni.

A bonus-malus átvitelét a biztosítónál kell elintézni. Ezt megteheti személyesen a biztosító irodájában, telefonon, online vagy e-mailben.

A bonus-malus fokozat átvitele a következőképpen történik:

  1. Fel kell mondani a régi KGFB szerződést. Ehhez be kell mutatni az adásvételi szerződést, vagy a forgalomból való kivonási iratokat.
  2. Meg kell kötni az új KGFB szerződést. A szerződéskötéskor meg kell adni az előző szerződésre vonatkozó bonus-malus besorolást, az előző biztosító nevét és a kötvényszámot.
  3. Be kell mutatni a bonus-malus fokozatot igazoló dokumentumokat (pl. kártörténeti igazolás) az új biztosítónak.

Hol kell elintézni a bonus-malus átvitelét?

A bonus-malus átvitelét az új KGFB szerződés megkötésekor kell elintézni. Ezt megtehetjük:

  • Személyesen a biztosító ügyfélszolgálatán.
  • Telefonon a biztosító ügyfélszolgálatán.
  • Online a biztosító honlapján.

Fontos tudnivalók a bonus-malus átviteléről:

  • A bonus-malus átvitele csak azonos gépjárműkategóriában működik.
  • Az előző szerződés 2 éven belül kellett, hogy megszűnjön.
  • Ha két jármű is van egy üzembentartó neve alatt, és különböző a besorolásuk, akkor az eladott járműről kérhető a bonus-malus átvitele a meglévő második járműre.
  • Vitás esetben a MABISZ (Magyar Biztosítók Szövetsége) az illetékes.
  • Külföldön a bonus-malus átvitele nem mindig zajlik automatikusan.
  • Párhuzamos üzemeltetés esetén az új autóra A00-s bonus besorolást kell kötni, kivéve, ha a kedvezőbb besorolású autó szerződése érdekmúlás miatt szűnik meg.
  • Egy biztosítási szerződés bonuszfokozata nem használható fel a párhuzamosan üzemeltetett további járművekre.

A bonus-malus átvitele egy egyszerű folyamat, amellyel jelentős kedvezményeket lehet elérni a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás díjából. Fontos, hogy a feltételeket betartsuk, és a szükséges dokumentumokat beszerezzük.

Ha további kérdése van a bonus-malus átviteléről, forduljon a biztosítójához.

Mit tehet, ha vitás a bonus-malus besorolása?

Ha vitás a bonus-malus besorolása, forduljon a Magyar Biztosítók Szövetségéhez (MABISZ). A MABISZ a kártörténeti nyilvántartások rendszerét is kezeli, így ők tudnak segíteni a besorolás tisztázásában.

Okozhat valami nehézséget?

Abban az esetben nem ilyen egyszerű a dolog, ha külföldön szeretnénk érvényesíteni a magyar gépjármű felelősségbiztosításunk után kapott bonus-malus fokozatunkat. Ilyenkor a bonus-malus átvitele vagy átvezetése nem mindig zajlik automatikusan. Ebben az esetben az előző biztosítótól ki kell kérni a kártörténeti igazolást, mert hivatalosan igazolni fogja számunkra, hogy milyen bonus-malus fokozatban vagyunk, illetve voltunk. Ezt kell átadni majd az új biztosítónak, aki eldönti a különféle nemzetközi egyezmények alapján, hogy elfogadja-e akár történeti igazolásban szereplő bonus-malus fokozatot.

 

KÖTELEZŐ BIZTOSÍTÁS KALKULÁTOR

Nézze meg kötelező biztosítása(KGFB) nem közeledik - e évfordulójához, mert a kötelező biztosítás kalkulátorunkkal maximális kedvezménnyel 1 perc alatt versenyeztetheti a biztosítókat, és számolhatja ki az ön számára legkedvezőbb lehetőséget.

További információk:

  • A bonus-malus rendszer működéséről a Magyar Biztosítók Szövetsége honlapján tájékozódhat.
  • A bonus-malus átvitelével kapcsolatos kérdésekkel a biztosítója ügyfélszolgálatához fordulhat.


Összefoglalva:

  • A bonus-malus átvitele két éven belül lehetséges ugyanazon gépjárműkategóriába tartozó autók között.
  • Díjnemfizetés esetén a bonus-malus besorolás nem vihető át.
  • Párhuzamos üzemeltetés esetén az új autóra A00-s bonus besorolást kell kötni, kivéve, ha a két autó ugyanabba a kategóriába tartozik, és a kedvezőbb besorolású autó szerződése érdekmúlás miatt szűnik meg.
  • Egy biztosítási szerződés bonuszfokozata nem használható fel a párhuzamosan üzemeltetett további járművekre.

Hasznos linkek:

MABISZ - Bonus-malus [https://mabisz.hu/gyakori-kerdesek-mi-a-bonus-malus-rendszer/]

Kérdések

Annabel
Milyen feltételek szükségesek a bonus-malus átviteléhez Magyarországon?
2024-10-22 17:01

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-22 17:01
A bonus-malus átviteléhez három fő feltételnek kell teljesülnie. Először is, az átvitel csak azonos gépjárműkategóriában lehetséges, azaz motorról motorra vagy személygépkocsiról személygépkocsira. Másodszor, az előző biztosításnak a megszűnésétől számított két éven belül kell megtörténnie az átvitel. Végül, a régi szerződésnek díjnemfizetéssel nem szabad megszűnnie, tehát nem lehet hátralék az előző biztosítónál. Ha ezek a feltételek nem teljesülnek, akkor a bonus-malus besorolás nem vihető át az új biztosításra.

Julianna
Milyen feltételeknek kell teljesülniük a bonus-malus átviteléhez?
2024-10-21 21:59

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-21 21:59
A bonus-malus átviteléhez három fő feltételnek kell teljesülnie. Először is, az átvitel csak azonos gépjárműkategóriában lehetséges, például motorról motorra vagy személygépkocsiról személygépkocsira. Másodszor, az előző biztosítással kötött szerződésnek két éven belül meg kellett szűnnie; ha ez a határidő letelik, a bonus fokozata elveszik és az A00 besorolásra sorolják vissza. Végül, a régi szerződést megfelelően fel kell mondani, és nem lehet díjnemfizetéssel megszűnt előszerződés; tehát nem lehet hátralék az előző biztosításon.

Noa
Melyek a bonus-malus átviteli folyamat fő lépései és feltételei?
2024-10-19 19:25

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-19 19:25
A bonus-malus átvitele során több fontos feltételt be kell tartani. Először is, az átvitel csak azonos gépjárműkategóriák között történhet, tehát motorról motorra, illetve személygépkocsiról személygépkocsira. Emellett az előző biztosítás megszűnését követően két éven belül kell átvinni a bonus focozatot, különben azt elveszíti a tulajdonos. A régi szerződéssel kapcsolatosan nem lehet díjnemfizetés, tehát a biztosítást megfelelően fel kellett mondani. A szükséges dokumentumok közé tartozik az előző KGFB szerződés adatai, az új szerződés információi, valamint az adásvételi szerződés és a forgalomból való kivonási iratok másolatai.

Sztella
Milyen feltételek mellett lehet a bonus-malus fokozatot átvinni az új autóra?
2024-10-17 00:09

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-17 00:09
A bonus-malus fokozat átvitele csak bizonyos feltételek teljesülése esetén lehetséges. Először is, az új és a régi járműnek azonos gépjárműkategóriába kell tartoznia, tehát motorról motorra, illetve személygépkocsiról személygépkocsira lehet átvinni a besorolást. Másodszor, az előző kötelező gépjármű felelősségbiztosításnak megszűnésétől számítva legkésőbb két éven belül kell átvinni a bonus-malus fokozatot. Harmadszor, a régi biztosítást megfelelően fel kell mondani, és nem lehet díjnemfizetési probléma sem az előző szerződésnél. Ha ezek a feltételek teljesülnek, akkor az új biztosítónál elintézhetjük a bonus-malus átvitelét.

Amáta
Mik a feltételek a bonus-malus átviteléhez?
2024-10-13 15:25

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-13 15:25
A bonus-malus átviteléhez néhány fontos feltételt kell teljesíteni. Először is, a járműveknek azonos gépjárműkategóriában kell lenniük, tehát motorról motorra vagy személygépkocsiról személygépkocsira vihető át a besorolás. Másodszor, az előző szerződés megszűnésétől számított két éven belül kell az átviteleket intézni, különben a bonus fokozat elveszik, és az A00 besorolásra sorolják vissza. Emellett az előző szerződésnek díjnemfizetéssel nem szabad megszűnnie, tehát nem lehet hátralék az előző biztosításon. Ha ezek a feltételek teljesülnek, akkor lehetséges a bonus-malus átvitele.

Nikola
Milyen feltételeknek kell teljesülniük ahhoz, hogy a bonus-malust át lehessen vinni egy új kötelező gépjármű felelősségbiztosításra?
2024-10-10 17:42

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-10 17:42
A bonus-malust csak azonos gépjárműkategóriában lehet átvinni, például motorról motorra vagy személygépkocsiról személygépkocsira. Továbbá az előző biztosításnak megszűnésétől számított két éven belül kell az átvitel megtörténnie; ha ez a határidő letelik, a bonus fokozat elveszik. Fontos, hogy a régi biztosítást megfelelően felmondják, és ne legyen díjnemfizetés az előző szerződésen, mivel díjhátralék esetén nem vihető át a bonus-malust. A megfelelő dokumentumok bemutatása is elengedhetetlen az új biztosítás megkötésekor.

Gyémánt
Milyen feltételek esetén lehet átvinni a bonus-malust?
2024-10-07 14:45

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-07 14:45
A bonus-malust csak bizonyos feltételek teljesülése esetén lehet átvinni. Először is, azonos gépjárműkategóriában, tehát csak motorról motorra, vagy személygépkocsiról személygépkocsira vihető át. Ezen kívül, az előző szerződés megszűnését követően két éven belül kell kezdeményezni az átvitelét. Fontos, hogy az előző biztosítás ne legyen díjnemfizetési problémákkal terhelt, mert ha a régi szerződés díjnemfizetés miatt szűnt meg, akkor a bonus-malus nem vihető át. Ezek a feltételek segítenek biztosítani, hogy a kedvezményezett jogosan kapja meg a biztosítási előnyöket.

Aranyos
Milyen feltételeknek kell teljesülniük ahhoz, hogy a bonus-malus átvitele lehetséges legyen?
2024-10-05 20:56

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-05 20:56
A bonus-malust csak azonos gépjárműkategóriában lehet átvinni, az előző szerződés megszűnésétől számított két éven belül kell átvinni, és a régi szerződést megfelelően fel kell mondani, nem lehet díjnemfizetéssel megszűnt előszerződés.

Robi
Hogyan zajlik a bonus-malus átvitele a gyakorlatban?
2024-09-06 08:53

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-09-06 08:53
A bonus-malus átvitele a gyakorlatban több lépésből áll. Először is, fel kell mondani a régi KGFB szerződést, amihez be kell mutatni az adásvételi szerződést vagy a forgalomból való kivonási iratokat. Fontos, hogy a szerződés ne díjnemfizetés miatt szűnjön meg, mert ez negatív következményekkel járhat. Ezt követően, a régi szerződés megszűnésétől számított két éven belül új KGFB szerződést kell kötni az új autóra. Az új szerződés megkötésekor meg kell adni a bonus-malus átviteléhez szükséges adatokat, mint például az előző biztosító nevét, a kötvényszámot és a bonus-malus besorolást. Az átvitel csak azonos gépjárműkategóriában lehetséges, tehát például motorkerékpárról személygépkocsira nem vihető át a besorolás. Fontos, hogy az átvitelhez megadott adatok pontosak legyenek, mert hibás információk esetén a besorolást nem tudják érvényesíteni. Az átvitel személyesen, telefonon vagy online is elintézhető a biztosítónál.

Mihály
Miért fontos a bonus-malus átvitele az új jármű vásárlásakor?
2024-09-06 08:52

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-09-06 08:52
A bonus-malus átvitele azért fontos, mert lehetővé teszi, hogy megőrizzük a kedvező biztosítási besorolásunkat, amikor új járművet vásárolunk. Ha valaki eladja a régi autóját és újat vásárol, akkor a korábbi bonus fokozatát átviheti az új járműre, így alacsonyabb biztosítási díjat fizethet. Ez különösen előnyös azok számára, akik hosszú ideje balesetmentesen vezetnek, és már magas bonus fokozatot értek el. Az átvezetés folyamata magában foglalja a régi szerződés felmondását és az új szerződés megkötését, amely során meg kell adni a szükséges adatokat, például az előző biztosító nevét, a kötvényszámot és a bonus-malus besorolást. Fontos, hogy az átvezetés csak azonos gépjárműkategóriában lehetséges, tehát például motorkerékpárról személygépkocsira nem vihető át a besorolás. Az átvezetés során pontos adatokat kell megadni, hogy a besorolást érvényesíteni tudják.

Nándi
Hol lehet elintézni a bonus-malus átvitelét?
2024-09-06 08:51

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-09-06 08:52
A bonus-malus átvitelét az új KGFB szerződés megkötésekor lehet elintézni. Ezt megteheti személyesen a biztosító irodájában, ahol bemegy a kiválasztott biztosító irodájába és ott kéri a bonus-malus átvitelét. Telefonon is el lehet intézni, mivel a legtöbb biztosító telefonon is fogadja a szerződéskötési kérelmeket, és ott is le lehet adni a bonus-malus átviteléhez szükséges adatokat. Emellett online is el lehet intézni, mivel számos biztosító online is kínál KGFB szerződéskötési lehetőséget, ahol online is megadhatja a bonus-malus átviteléhez szükséges információkat. Fontos, hogy az átvitelhez megadott adatok pontosak legyenek, mert hibás információk esetén a besorolást nem tudják érvényesíteni. A MABISZ (Magyar Biztosítók Szövetsége) a bonus-malus átvitelével kapcsolatos vitás ügyekben illetékes, és külföldön a bonus-malus átvitele nem mindig automatikus, ilyenkor be kell szerezni a kártörténeti igazolást a korábbi biztosítótól és ezt be kell mutatni az új biztosítónak.

További cikkek
Tudásportál - 2024-08-22 17:41

A kötelező biztosítás utalása
A kötelező biztosítás utalása egy gyakori és kényelmes módja a díjfizetésnek, de vannak más lehetőségek is.

Tudásportál - 2024-08-15 15:01

Casco biztosítás bónusz besorolási rendszere
Magyarországon a casco biztosítások esetében is létezik bónusz rendszer, hasonlóan a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb) bonus-malus rendszeréhez. A casco biztosítás bónusz besorolási rendszere a biztosított kármentességét jutalmazza: ha nem történik kár, akkor a biztosítási díj a következő évben csökkenhet, míg káresemény esetén emelkedhet.

Tudásportál - 2024-08-26 10:49

Lakásbiztosítás rendeleti szabályozása
A lakásbiztosítás fontos szerepet játszik otthonunk védelmében a váratlan eseményekkel szemben. A 2023-ban bevezetett lakásbiztosítás rendelet célja a lakásbiztosítások megfizethetőbbé, átláthatóbbá és rugalmasabbá tétele a fogyasztók számára.