Biztosítások összehasonlítása:
Biztosítások összehasonlítása:
KÖTELEZŐ biztosítások
CASCO biztosítások
LAKÁS biztosítások
UTAS biztosítások
BALESET biztosítások
Tudásportál kiválasztott ikon
Tudásportál kategória váltás

NORMÁL VERZIÓ

A cikk normál verziója
Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte

Lakásbiztosítás, értékek és hatásaik a szolgáltatásokra

Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte
Megosztás linkedinen
Megosztás facebookon
Küldés emailben
Kimásolás

lakasbiztositas

A lakásbiztosítás megkötése komoly felelősség. A túl- és alulbiztosítás egyaránt negatív következményekkel járhat. Fontos, hogy a megfelelő biztosítási összeget válasszuk, hogy vészhelyzet esetén megfelelő védelmet élvezhessünk.



Lakásbiztosítás, értékek és hatásaik a szolgáltatásokra

A lakásbiztosítás értékének meghatározása döntő fontosságú a későbbi szolgáltatások szempontjából. Az alul- és túlbiztosítás elkerülése érdekében érdemes átgondoltan és pontosan kiszámolni a biztosítási összeget, hiszen mindkét eset jelentős következményekkel járhat. A lakásbiztosítás megkötése fontos döntés, amely jelentős hatással lehet pénzügyi biztonságunkra vészhelyzet esetén. Ám a biztosítási összeg meghatározása gyakran okoz fejtörést. Túlbiztosítunk vagy alulbiztosítunk? Ez a kérdés kulcsfontosságú a megfelelő védelem biztosításához. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a túl- és alulbiztosítás fogalmát, annak hatásait és gyakorlati példákkal illusztráljuk a lehetséges következményeket.

Mi az a túlbiztosítás?

Túlbiztosítás akkor jön létre, amikor a szerződésben meghatározott biztosítási összeg magasabb, mint az ingatlan tényleges piaci vagy újraépítési értéke.

Példa túlbiztosításra:

Ha egy 100 négyzetméteres lakás újraépítési értéke 500.000 Ft/nm, de a szerződő 800.000 Ft/nm áron biztosítja az ingatlant, akkor túlbiztosítás keletkezik. Még egy teljes kár esetén is, a biztosító csak az ingatlan tényleges értékét, azaz 50 millió forintot térít meg, nem pedig a 80 millió forintot, amit a magasabb biztosítási összeg után fizetett.

A túlbiztosítás következményei:

  • A szerződő többet fizet, de nem kap magasabb kártérítést, mint a tényleges újraépítési érték.
  • A biztosítási díj feleslegesen magas, ami gazdaságilag nem előnyös a szerződő számára.

Mi az az alulbiztosítás?

Alulbiztosítás akkor fordul elő, ha a biztosítási összeg alacsonyabb, mint az ingatlan tényleges értéke. Ez azt eredményezi, hogy egy kár esetén a biztosító csak a megállapított biztosítási összeg arányában téríti meg a kárt, így a tulajdonos jelentős anyagi veszteséget szenvedhet.

Példa alulbiztosításra:

Ha egy 100 négyzetméteres ingatlant 300.000 Ft/nm áron biztosítanak, miközben a tényleges újraépítési érték 500.000 Ft/nm, akkor egy 150.000 Ft-os csőtörés kár esetén a biztosító csak 90.000 Ft-ot fizet. Ez a 3/5 arányú térítés az alacsonyabb biztosítási összeg miatt.

Az alulbiztosítás következményei:

  • A biztosító csak a megállapított érték arányában térít, így jelentős részkárokat is kevesebb összeggel fedeznek.
  • A szerződő anyagi kockázata megnő, mert nem kap teljes körű védelmet egy nagyobb káresemény bekövetkezésekor.

Hogyan alakulhat ki alul- vagy túlbiztosítás?

  1. Helytelen alapterület megadása: Amennyiben az alapterület rosszul van kiszámolva, a biztosítási összeg is helytelen lesz. Például, ha egy 100 négyzetméteres lakást 120 négyzetméter alapján biztosítanak, akkor túlbiztosítás jön létre. Fordítva, ha csak 70 négyzetmétert vesznek alapul, alulbiztosítás alakul ki.
  2. Dinamikusan változó ingatlanértékek: Ha a biztosított ingatlan értéke növekszik, de a biztosítási összeget nem aktualizálják, alulbiztosítottság léphet fel.
  3. Értékkövetés elhanyagolása: A biztosító által ajánlott indexálást (értékkövetést) rendszeresen frissíteni kell, hogy a biztosítási összeg lépést tartson az ingatlanpiaci árváltozásokkal.

Társasházak és lakásbiztosítás összefüggései

Társasházi lakások esetén a lakásbiztosítások és a társasház biztosítások szorosan összefügghetnek. A társasház biztosítása fedezi az épület közös tulajdonú részeit, míg a lakók egyéni vagyontárgyait (például ingóságok) külön kell biztosítani.

Példa alulbiztosításra társasházak esetén:

Ha a társasház biztosításban az ingatlan 400.000 Ft/nm áron van biztosítva, de az önálló lakás tényleges értéke 600.000 Ft/nm, alulbiztosítottság lép fel. Megoldás lehet egy kiegészítő lakásbiztosítás megkötése, amely kompenzálja a különbséget.

Gyakorlati tanácsok alulbiztosítás elkerülésére

  • Indexálás elfogadása: Mindig fogadjuk el a biztosító által ajánlott értékkövetéseket, hogy az ingatlanunk aktuális értéke fedezve legyen.
  • Szakértői Tanács: Forduljunk biztosítási szakértőhöz, aki segít meghatározni a megfelelő biztosítási összeget.
  • Értéknövekedések figyelése: Amennyiben ingatlanunk piaci értéke jelentősen emelkedik, például egy felújítás után, érdemes a biztosítási összeget is módosítani.
  • Értékbecslés: Rendszeresen végeztessünk értékbecslést az ingatlanról.
  • Társasházak esetén: Ha a társasház biztosítás alacsonyabb értéken van megkötve, akkor érdemes egy egyéni lakásbiztosítást is kötni az ingatlan pontos újraépítési értékére.

Összegzés

A megfelelő lakásbiztosítás megkötése, az alul- és túlbiztosítás elkerülése, valamint az értékkövetés rendszeres aktualizálása alapvető fontosságú a biztosítási védelem fenntartásában. Minden esetben érdemes szakember segítségét kérni, hogy elkerüljük a nem megfelelő biztosítási összegekből fakadó anyagi veszteségeket.

Kérdések
További cikkek
Tudásportál - 2024-08-25 05:41

Lakásbiztosítás lekérdezés
A lakásbiztosítás megkötése fontos lépés otthona védelmében a váratlan eseményekkel szemben. A lakásbiztosítás lekérdezése révén bármikor, kényelmesen ellenőrizheti szerződése adatait, nyomon követheti a befizetéseket, bejelenthet kárigényt, sőt, akár módosíthatja is a fedezeteket.

Tudásportál - 2024-08-07 10:22

A fedezetlenségi díj kötelezettje
A fedezetlenségi díj kötelezettje, a díjnemfizető üzembentartó vagy tulajdonos.

Tudásportál - 2024-08-09 15:26

Kinek kell megkötni a KGFB-t?
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás szerződője akkor lehet, ha a gépjármű forgalmi engedélyébe be van jegyezve, mint üzemben tartó, ennek hiányában, mint tulajdonos.