Biztosítások összehasonlítása:
Biztosítások összehasonlítása:
KÖTELEZŐ biztosítások
CASCO biztosítások
LAKÁS biztosítások
UTAS biztosítások
BALESET biztosítások
Tudásportál kiválasztott ikon
Tudásportál kategória váltás

NORMÁL VERZIÓ

A cikk normál verziója
Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte

KGFB és a visszakövetelési jog

Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte
Megosztás linkedinen
Megosztás facebookon
Küldés emailben
Kimásolás

kar

Naptár ikon 2024-09-10
Címkék ikon kotelezo_biztositas

A biztosítók jogosultak a kártérítés visszakövetelésére, ha a kár jogellenes, szándékos vagy szabályszegő magatartás miatt következett be. Ez vonatkozik többek között jogosulatlan gépjárműhasználatra, ittas vezetésre vagy elhanyagolt műszaki állapotra. Különleges szabályok érvényesek a visszakövetelési összeghatárokra, valamint az elhunyt biztosított örökösei esetében.



KGFB és a visszakövetelési jog

Amikor a biztosító, a Nemzeti Iroda vagy a Kártalanítási Számla kezelője kártérítést fizet ki, joguk van a károkozóval szembeni követelésekre, ugyanúgy, ahogyan az eredetileg a károsultat megilletné. Nézzük meg részletesen, milyen esetekben van lehetőségük visszakövetelni a kifizetett összegeket.

Mi történik, ha a biztosító már kifizetett?

Ha Ön vagy valamely hozzátartozója kárt szenvedett egy közúti közlekedési balesetben, és a biztosító már kifizette a kártérítést, érdemes tudnia, hogy a biztosító bizonyos esetekben visszakövetelheti a kifizetett összeget. De mikor és kitől?

A biztosítók visszakövetelési joga

KGFB és a biztosítók jogosultsága

A biztosítók és a Kártalanítási Számla kezelője visszakövetelhetik a kifizetett kártérítést az alábbi esetekben:

1. Jogosulatlan gépjárműhasználat

Visszakövetelési lehetőség: Attól a személytől, aki a gépjárművet az üzembentartó vagy a jogosult használó engedélye nélkül vezette.

2. Szándékos és jogellenes károkozás

Visszakövetelési lehetőség: Minden biztosítottól, ha a kárt jogellenesen és szándékosan okozták. Ez különösen vonatkozik több biztosított közös károkozására.

3. Alkoholos vagy bódító szerek hatása alatt álló vezetés

Visszakövetelési lehetőség: A gépjárművet ittas vagy bódító szer hatása alatt vezető személytől, valamint attól, aki ilyen állapotban lévő vezetőnek adta át a járművet. Kivétel, ha bizonyítja, hogy ezt nem ismerhette fel. A visszakövetelhető összeg ebben az esetben maximum 5.000.000 Ft lehet.

4. Jogosítvány nélküli vezetés

Visszakövetelési lehetőség: Ha a gépjárművet vezető nem rendelkezik jogosítvánnyal, illetve ha a jármű tulajdonosa ilyen személynek adta át a vezetést. Itt a visszakövetelhető összeg maximum 1.500.000 Ft lehet, kivéve, ha a tulajdonosnak alapos oka volt feltételezni a jogosítvány meglétét.

5. Elhanyagolt műszaki állapot

Visszakövetelési lehetőség: Az üzembentartótól, ha a balesetet a gépjármű súlyosan elhanyagolt műszaki állapota okozta. Az itt visszakövetelhető összeg maximum 1.500.000 Ft.

6. Segítségnyújtás elmulasztása

Visszakövetelési lehetőség: A vezetőtől, ha a kárt segítségnyújtás elmulasztásával vagy szándékos veszélyeztetéssel okozta. Itt a visszakövetelhető összeg maximum 5.000.000 Ft lehet.

Kötelességek megszegése esetén

7. Közlési és bejelentési kötelezettség megszegése

Visszakövetelési lehetőség: Ha az üzembentartó vagy a vezető megszegte a szerződéskötéskor, a biztosítási esemény bejelentésekor vagy egyéb fontos közlési, változásbejelentési kötelezettségét. A visszakövetelhető összeg maximum 500.000 Ft lehet, amennyiben a vezető vagy üzembentartó bizonyítja, hogy nem szándékosan szegte meg a kötelezettségeit.

Különleges esetek

  • Az elhunyt biztosított örököseivel szemben nem érvényesíthető megtérítési igény.
  • Ha a biztosított vagy a vezető bizonyítja, hogy a kötelezettségét nem szándékosan szegte meg, a visszakövetelés mértéke csökkenhet.

Milyen összegű visszatérítést követelhet a biztosító?

A biztosító által követelhető összeg a konkrét eset körülményeitől függ, de a törvény által meghatározott maximális összegek vannak. Például, ha a vezető ittas állapotban okozta a balesetet, a biztosító legfeljebb 5.000.000 forintot követelhet vissza.

Miért fontos ez?

Ha Ön vagy hozzátartozója érintett egy ilyen ügyben, érdemes jogi tanácsot kérni, hogy megértse a jogait és kötelezettségeit.

További információk:

  • Nemzeti Közlekedési Hatóság: A NKH honlapján további részletes információkat talál a KGFB-vel kapcsolatban.
  • Biztosítási közvetítő: Forduljon biztosítási közvetítőjéhez, aki segíthet tisztázni az Ön konkrét esetével kapcsolatos kérdéseket.

Megjegyzés: A fenti információk tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek jogi tanácsadásnak.

Kérdések

Béke
Milyen esetekben követelheti vissza a biztosító a kifizetett kártérítést?
2024-10-26 02:06

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-26 02:06
A biztosítók a kifizetett kártérítést visszakövetelhetik, ha a károkozó jogtalanul használta a gépjárművet, vagy szándékosan okozott kárt. Továbbá, ha a balesetet ittas vagy bódító szer hatása alatt álló vezető okozta, a biztosító maximum 5.000.000 Ft-ot követelhet vissza. Jogosítvány nélküli vezetés esetén a visszakövetelhető összeg maximum 1.500.000 Ft lehet. A gépjármű elhanyagolt műszaki állapota miatt bekövetkezett balesetek esetén szintén visszakövetelhetik az összeget, szintén maximum 1.500.000 Ft-ig. Érdemes figyelembe venni a közlési és bejelentési kötelezettségek megszegését is, ami szintén eredményezhet visszakövetelést.

Szalóme
Milyen esetekben követelhet vissza kártérítést a biztosító?
2024-10-22 16:41

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-22 16:41
A biztosító visszakövetelheti a kártérítést, ha jogosulatlan gépjárműhasználat történt, például ha valaki engedély nélkül vezette az autót. Szándékos és jogellenes károkozás esetén is jogosultak a visszakövetelésre. Ittas vagy bódító szerek hatása alatt álló vezető által okozott baleseteknél, valamint jogosítvány nélküli vezetés esetén is követelhetik az összegeket. Ezenkívül, ha a gépjármű műszaki állapota elhanyagolt volt vagy ha a vezető elmulasztotta a segítségnyújtást, akkor is visszakövetelhetik a kifizetett kártérítést.

Alojzia
Milyen esetekben követelheti vissza a biztosító a kifizetett kártérítést?
2024-10-21 21:41

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-21 21:41
A biztosító a következő esetekben követelheti vissza a kifizetett kártérítést: jogosulatlan gépjárműhasználat, szándékos és jogellenes károkozás, alkohol vagy bódító szerek hatása alatt álló vezetés, jogosítvány nélküli vezetés, elhanyagolt műszaki állapot, valamint segítségnyújtás elmulasztása. Például, ha a vezető ittas állapotban okozta a balesetet, a biztosító legfeljebb 5.000.000 forintot követelhet vissza. Az üzembentartóktól is követelhetik a kártérítést, ha a gépjármű állapota miatt következett be a baleset. Fontos, hogy a károkozóval szemben a biztosítónak jogai vannak a kártérítések visszakövetelésére.

Csillag
Milyen esetekben követelheti vissza a biztosító a kifizetett kártérítést?
2024-10-19 19:10

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-19 19:10
A biztosító bizonyos esetekben jogosult a kifizetett kártérítés visszakövetelésére. Például, jogosulatlan gépjárműhasználat esetén a gépjárművet engedély nélkül használó személytől kérheti vissza az összeget. Szándékos károkozás esetén minden biztosítottól meg lehet követelni a kifizetett összegek visszatérítését. Továbbá, ha valaki alkoholos befolyás alatt vezetett, a biztosító legfeljebb 5.000.000 forintot követelhet vissza tőle. Jogosítvány nélküli vezetés és elhanyagolt műszaki állapot miatt is van lehetőség a kártérítés visszaigénylésére, az összegek pedig az adott körülményektől függenek.

Telma
Milyen esetekben követelhet vissza a biztosító kártérítést az ügyfeleitől?
2024-10-16 20:04

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-16 20:04
A biztosítók visszakövetelési joga számos helyzetben érvényesülhet. Például, ha egy gépjárművet jogosulatlanul használtak, a biztosító visszakövetelheti a kártérítést attól, aki engedély nélkül vezette azt. Továbbá, ha a károkozás szándékosan és jogellenesen történt, minden biztosítottól követelhetik a kifizetett összeget. Másik eset, ha a baleset alkoholfogyasztás vagy bódító szerek hatása alatt álló vezetés miatt következett be, ilyenkor a visszakövetelhető összeg legfeljebb 5.000.000 Ft lehet. Olyan esetekben is van követelés, amikor a gépjármű súlyosan elhanyagolt műszaki állapota okozott balesetet, ami szintén jogalap lehet a visszakövetelésre.

Mirabel
Milyen esetekben követelheti vissza a biztosító a kifizetett kártérítést?
2024-10-13 14:26

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-13 14:26
A biztosító visszakövetelheti a kártérítést több különböző esetben. Például jogosulatlan gépjárműhasználat, szándékos károkozás, vagy ha a gépjárművet ittas állapotban vezették. A visszakövetelés lehetőségét befolyásolja a gépjárművezető jogosítványának megléte is. Továbbá, ha a balesetet a jármű súlyosan elhanyagolt műszaki állapota okozta, az üzembentartótól is követelhet a biztosító. Minden esetben maximális visszakövetelhető összeg is van, amely az adott szituációtól függ.

Ancilla
Mikor követelheti vissza a biztosító a kifizetett kártérítést?
2024-10-10 17:22

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-10 17:22
A biztosító a kifizetett kártérítést több esetben is visszakövetelheti. Például, ha a gépjárművet jogosulatlanul használták, akkor attól a személytől követelheti vissza a kifizetett összeget, aki az üzembentartó engedélye nélkül vezette a járművet. További esetek közé tartozik a szándékosan és jogellenesen okozott kár, illetve az alkoholos vagy bódító szerek hatása alatt álló vezetés. A visszahívható összeg mértéke változó, maximum 5.000.000 Ft is lehet bizonyos körülmények között. Fontos tehát, hogy tisztában legyünk a visszakövetelési joggal és az esetleges kötelezettségekkel.

Hófehérke
Milyen esetekben követelheti vissza a biztosító a kifizetett kártérítés összegét?
2024-10-07 14:25

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-07 14:25
A biztosító a kifizetett kártérítést visszakövetelheti több esetben, például jogosulatlan gépjárműhasználat esetén, amikor a gépjárművet jogosulatlan személy vezette. Emellett, ha a kár szándékos és jogellenes károkozás következtében történt, a biztosító szintén joga van a visszaköveteléshez. Továbbá, ha a balesetet ittas állapotban vagy bódító szerek hatása alatt álló vezetés okozta, a biztosító a kártérítést maximum 5.000.000 Ft-ig követelheti vissza. Ezen kívül, ha a gépjármű vezetője nem rendelkezett jogosítvánnyal, szintén visszakövetelhetik a kártérítést, amelynek maximális összege 1.500.000 Ft lehet.

Szolanzs
Mikor követelheti vissza a biztosító a kifizetett kártérítést?
2024-10-05 20:46

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-05 20:46
A biztosító visszakövetelheti a kifizetett kártérítést, ha a gépjárművet jogosulatlanul használták, szándékos és jogellenes károkozás történt, illetve ha ittas vagy bódító szer hatása alatt vezetett a sofőr, vagy más, a törvényben meghatározott esetek álltak fenn.

További cikkek
Tudásportál - 2024-08-30 06:27

Kötelező Kalkulátor
kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) megkötése kötelező minden Magyarországon forgalomban lévő gépjárműre. A megfelelő biztosítás kiválasztása nem csak a pénztárcáját védi, de a biztonságát is garantálja. De honnan tudja, hogy melyik a legjobb ajánlat? Itt jönnek be a képbe a kötelező biztosítás kalkulátorok.

Tudásportál - 2024-09-21 17:35

Online biztosítás kötés
Az online biztosítás kötés előtt érdemes feltennünk magunknak néhány kérdést, például milyen típusú biztosítást szeretnénk kötni, milyen kiegészítő szolgáltatásokra van szükségünk, és milyen biztosítási összegre van szükségünk. Ha ezeket a kérdéseket tisztáztuk, már könnyedén kiválaszthatjuk a megfelelő biztosítást.

Tudásportál - 2024-07-09 16:21

A kötelező biztosítás ellenőrzése
Több módon is lehetséges a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) ellenőrzése, Biztosítón, alkuszon vagy biztosító társaság ügyfélportálján keresztül.