Biztosítások összehasonlítása:
Biztosítások összehasonlítása:
KÖTELEZŐ biztosítások
CASCO biztosítások
LAKÁS biztosítások
UTAS biztosítások
BALESET biztosítások
Tudásportál kiválasztott ikon
Tudásportál kategória váltás

NORMÁL VERZIÓ

A cikk normál verziója
Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte

Káresemény esetén kötelezettségek és kártérítés KGFB esetén

Tetszik a cikkTetszik a cikk Tetszik
Eddig 0 személykedvelte
Megosztás linkedinen
Megosztás facebookon
Küldés emailben
Kimásolás

kar

Naptár ikon 2024-09-10
Címkék ikon kotelezo_biztositas

Egy KGFB-es baleset esetén számos teendőnk van, de a biztosító segít a károk rendezésében. Fontos, hogy időben és pontosan járjunk el, hogy a kártérítési igényünket érvényesíthessük.



Káresemény esetén kötelezettségek és kártérítés KGFB esetén

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) célja, hogy a biztosítási esemény bekövetkezése után a károsultak kártérítést kapjanak. Ahhoz azonban, hogy a káresemény megfelelően megtérítésre kerüljön, számos kötelezettséget kell teljesíteni már az esemény bekövetkezésekor. Egy baleset mindig váratlanul érkezik, és az első percekben a legfontosabb, hogy megfelelően reagáljunk. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) segít a károk megtérítésében, de ehhez számos teendőt kell teljesítenünk.

A káresemény bejelentése és a szükséges lépések

Káresemény esetén kötelezettségek és kártérítés

Kárbejelentés

A káreseményt követően a károsultnak kötelessége dokumentálni az esetet a hivatalos kárbejelentő lapon. Ezt minél előbb meg kell tenni, hogy a biztosító vizsgálatot indíthasson. Bizonyos esetekben (pl. személyi sérülés, jelentős anyagi kár) szükség lehet külső hatóságok, mint például a rendőrség vagy a mentők bevonására.

Kárenyhítési kötelezettség

A károsultnak mindent meg kell tennie a további károk elkerülése érdekében. Ez az úgynevezett kárenyhítési kötelezettség. Azonban fontos, hogy a káresemény helyszínén csak minimálisan szükséges változtatásokat szabad végrehajtani, hogy a biztosító később megvizsgálhassa a körülményeket. Ha a helyszín vagy a bizonyítékok megváltoznak, és a biztosító nem tudja kivizsgálni az esetet, az mentesülhet a kártérítési kötelezettség alól.

A káresemény megtérítése

A kár megtérítése Magyarországon

Magyarországon a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) az egyetlen olyan biztosítási típus, amely esetén a károsult közvetlenül a károkozó jármű üzembentartójának biztosítójához fordulhat. Így a kárt nem a károkozó személyének, hanem az ő felelősségbiztosítójának kell megtérítenie. Abban az esetben, ha a káreseményt egy Magyarországon kívüli jármű okozza, a MABISZ (Magyar Biztosítók Szövetsége) fogja kezelni az esetet.

Kárbejelentés külföldön

Amennyiben a káresemény külföldön történik, a károsult dönthet, hogy a károkozó biztosítóját a baleset helyszínén, vagy Magyarországon jelenti be. Az Európai Unió tagállamaiban történt balesetek esetén az érintett országok biztosítói közvetlenül egyeztetnek egymással, és a kárigényeket ennek megfelelően rendezik.

Kárképviselő és kárrendezési megbízott

Ha a károkozó biztosítója külföldi, akkor a károsult Magyarországon keresztül is bejelentheti a kárigényét a biztosító magyarországi kárképviselőjénél. Ha a károkozó nem rendelkezik biztosítással, a MABISZ fogja a kárigényeket rendezni.

Nemzetközi káresemények kezelése

Amennyiben a károsult más tagállamban szenved el balesetet, vagy a baleset okozója külföldi, a kártérítési igények külföldi biztosítókhoz kerülnek. Ilyen esetekben a káreseményt közvetlenül a károkozó biztosítójánál lehet bejelenteni. Fontos tudni, hogy a határidők a hazatérés időpontjától számítandók.

Európai Unión kívüli káresemények

Ha a károkozó nem uniós országban van bejegyezve, a károsultnak szintén a nemzetközi biztosítójánál kell érvényesítenie a kárigényét. Ebben az esetben is a MABISZ lehet az a szervezet, amely segíti a károsultat a kár rendezésében.

Miért fontosak ezek a szabályok?

A KGFB biztosítás célja, hogy a közúti közlekedésben okozott károkat a károsultak gyorsan és egyszerűen megtérüljenek. A fenti szabályok betartásával biztosíthatja, hogy a kártérítési eljárás zökkenőmentesen lezajlódjon.

Tipp: Tartson mindig magánál egy kárbejelentő lapot, és tájékozódjon a legfrissebb jogszabályokról!

Összefoglalás

A KGFB esetén a biztosítási eseményt követő kötelezettségek betartása elengedhetetlen a kártérítés sikeres lebonyolításához. A kárbejelentést követően mind a károsultnak, mind a biztosítónak számos feladata van, amelyet szigorúan be kell tartani, hogy a káresemény megfelelően kezelhető legyen.

További információkért forduljon biztosítójához vagy egy jogi szakemberhez!

Kérdések

Olga
Milyen lehetőségeim vannak, ha a károsultként áldozata lettem egy balesetnek?
2024-10-04 02:47

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-10-04 02:54
Károsultként első lépésként be kell jelentenie a kárigényt az illetékes biztosítónál. E mellett, ha a baleset személyi sérüléssel járt, akkor a rendőrség és más hatóságok bevonása is szükséges lehet. Ha külföldön történt a baleset, akkor szintén lehetőséged van arra, hogy a kárigényedet a helyszínen, vagy Magyarországon jelenthesd be. Fontos, hogy minden szükséges lépést betarts, és mindent dokumentálj a gördülékeny kárigény érdekében.

Angelika
Hogyan zajlik a kárbejelentés, ha a károkozó biztosítása magyarországi?
2024-09-17 07:56

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-09-17 08:30
Ha a károkozó biztosítása magyarországi, akkor a károsult közvetlenül a károkozó jármű üzembentartójának biztosítójához fordulhat. Ilyenkor fontos, hogy a balesetet jól dokumentáljuk, és a kárbejelentő lapot időben kitöltsük. A biztosító ezután megvizsgálja az ügyet, és a szükséges információk birtokában dönt a kártérítésről. A KGFB az egyetlen biztosítási forma, amely lehetővé teszi ezt a közvetlen eljárást.

Erzsébet
Mi történik, ha a balesetben más országban lévő autó okozza a kárt?
2024-08-31 12:04

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-08-31 13:04
Amennyiben a balesetet más országban lévő autó okozza, a kártérítési igények a külföldi biztosítókhoz kerülnek. Ilyen esetekben fontos, hogy a károsult közvetlenül a károkozó biztosítójánál jelentse be a kárigényt. Szintén figyelembe kell venni, hogy a határidők a hazatérés időpontjától számítandók, így minél hamarabb érdemes lépéseket tenni a kártérítés érdekében.

Olívia
Milyen kötelezettségeim vannak a káresemény után, hogy megkapjam a kártérítést?
2024-07-14 17:13

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-07-14 17:40
A káresemény után a legfontosabb kötelezettséged a kár bejelentése és a dokumentálása. Ezen kívül el kell végezned a kárenyhítési kötelezettséget is, ami azt jelenti, hogy mindent meg kell tenned a további károk elkerülése érdekében. Fontos, hogy a baleset helyszínén ne végezz el jelentős változtatásokat, hogy a biztosító meg tudja vizsgálni az eset körülményeit. Ha ezeket a kötelezettségeket nem teljesíted, a biztosító mentesülhet a kár megtérítése alól.

Amélia
Mit kell tennem, ha baleset történik, és külföldön tartózkodom?
2024-06-08 14:33

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-06-08 14:48
Külföldön baleset esetén több lehetőséged van. Dönthetsz úgy, hogy a baleset helyszínén jelented be a kárigényt a károkozó biztosítójának, vagy ezt megteheted Magyarországon is. Az Európai Unió tagállamaiban a biztosítók közvetlenül egyeztetnek, ami megkönnyíti a kár rendezését. Ha a károkozó biztosítása külföldi, akkor érdemes a magyarországi kárképviselőnél is bejelenteni az igényt, hogy segíthessen a folyamatban.

Emmi
Miért van szükség a kárbejelentő lap kitöltésére baleset után?
2024-05-27 10:13

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-05-27 11:05
A kárbejelentő lap kitöltése rendkívül fontos, mert ez a dokumentum bizonyítja a baleset tényét és körülményeit. A biztosító ennek alapján indít vizsgálatot, és dönt a kártérítési igényekről. Ha ezt nem tesszük meg időben, a kártérítési folyamat akár elhúzódhat, vagy nehezebb lehet a kár rendezése. Érdemes mindig magunknál tartani egy ilyen lapot, hogy baleset esetén könnyebben el tudjuk végezni ezt a lépést.

Dzsenifer
Mit tegyek, ha balesetet szenvedek, és azt szeretném, hogy a károk térüljenek?
2024-04-11 16:25

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-04-11 16:47
Baleset esetén először is fontos, hogy dokumentáld az eseményt a hivatalos kárbejelentő lapon. Ezt a lehető leghamarabb meg kell tenned, hogy a biztosító elindíthassa a vizsgálatot. Ha a balesethez rendőrség vagy mentők bevonása szükséges, ezt is tedd meg. Emellett mindent el kell követned a további károk elkerülésére, amit a kárenyhítési kötelezettség ír elő. Ne feledd, a biztosító csak akkor tudja kifizetni a kártérítést, ha a szükséges lépéseket betartod, így a helyszínt érdemes érintetlenül hagyni a vizsgálat érdekében.

Beatrix
Miért fontos, hogy kárbejelentő lapot használjak baleset után?
2024-03-08 21:49

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-03-08 22:05
A kárbejelentő lap használata elengedhetetlen, mert ez a dokumentum biztosítja, hogy a káreseményt hivatalosan rögzítsük. Ha ezt nem tesszük meg, a biztosító nem tudja a kárigényt megfelelően vizsgálni, ami késedelmet vagy akár a kárigény elutasítását is eredményezheti. A kárbejelentőn minden fontos információt fel kell tüntetni az esetről, ami segíti a biztosító munkáját és gyorsítja a kár rendezését. Továbbá, amennyiben személyi sérülés vagy jelentős anyagi kár történt, a hatóságok bevonása is javasolt, hogy minden körülmény tisztázott legyen. A zökkenőmentes kártérítési folyamat érdekében tehát legjobb, ha minél előbb hivatalosan dokumentáljuk az eseményeket.

Lida
Mit tegyek, ha balesetet szenvedek, és szeretném, hogy a károk megtérüljenek?
2024-02-20 18:49

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-02-20 19:30
A baleset után az első teendődik a kárbejelentés elindítása. Fontos, hogy dokumentáld az eseményt a hivatalos kárbejelentő lapon, és ezt minél előbb tedd meg. Ha a balesetnek súlyos következménye van, mint például személyi sérülés vagy jelentős anyagi kár, akkor a rendőrség vagy a mentők bevonása is szükséges lehet. Ezen kívül ne felejts el mindent megtenni a további károk elkerülése érdekében, de a baleset helyszínén lehetőleg ne változtass semmin, hogy a biztosító később megfelelően vizsgálhassa az ügyet.

Hajnalka
Miért fontos, hogy baleset után gyorsan bejelentsem a káreseményt?
2024-01-20 19:44

VÁLASZ

BIZTOSÍTÁSVÉLEMÉNY
2024-01-20 20:23
A balesetet követően nagyon fontos, hogy azonnal bejelentsük a káreseményt a biztosítónak, mert ez indítja el a kártérítési folyamatot. Ha minél előbb kitöltjük a hivatalos kárbejelentő lapot, a biztosító a lehető leghamarabb meg tudja kezdeni a vizsgálatot. Továbbá, ha nem dokumentáljuk megfelelően az eseményt, az befolyásolhatja a kárigényünk elbírálását, sőt, komolyabb károk esetén akár a kárenyhítési kötelezettségünket is érintheti. Ne felejtsük el, hogy a baleset helyszínén próbáljunk minimális változtatásokat eszközölni, hogy a biztosító pontosan rekonstrukálhassa az esemény körülményeit.

További cikkek
Tudásportál - 2024-08-12 14:22

Utasbiztosítás hitelkártya védelmére
Az utasbiztosítás alapvető fontosságú a biztonságos utazáshoz, de bizonyos esetekben kiegészítő védelem is szükséges lehet. Itt jön képbe az utasbiztosítás hitelkártya védelme. Viszont van olyan opció is, amikor az utasbiztosítás bankkártyához, annak eltulajdonításának esetére segít egy kiegészítő fedezettel.

Tudásportál - 2024-08-26 09:14

Lakásbiztosítás önrészesedése
A lakásbiztosítás önrész az a meghatározott összeg, amit a biztosítottnak magának kell fedeznie káresemény bekövetkezte esetén. A biztosító a kártérítés összegéből levonja az önrész mértékét, és csak a fennmaradó összeget fizeti ki a biztosítottnak.

Tudásportál - 2024-09-21 12:05

A lakásbiztosítási kockázatelbírálás
A lakásbiztosítási szerződések megkötésekor a biztosítók alapos kockázatelbírálási folyamatot végeznek, hogy biztosítani tudják a veszélyközösségük pénzügyi stabilitását és a megfelelő kockázatkezelést. Ez a folyamat különböző szakaszokra osztható, attól függően, hogy az ajánlatkészítés melyik fázisában történik meg az elbírálás. Az egyes kockázatok elfogadása és kizárása szigorú feltételek alapján történik, és célja a biztosítók hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságának biztosítása.