A casco biztosítás kártérítési összegének meghatározása komplex folyamat, amely számos tényezőtől függ. A káridőponti érték meghatározása és a helyreállítás lehetőségei kulcsfontosságúak a károsult számára, törés és elemi károk esetén is.
A Casco Kárkifizetési Számításai Törés és Elemi károk esetében
1. Káridőponti Érték Megállapítása, avagy az autó értéke a baleset idején
A káridőponti érték meghatározása a következő módon történik:
Értékelési Módszer: Az Eurotax értékelési módszert alkalmazzák, amely a kár időpontjában érvényes használt belföldi eladási árjegyzésen alapul.
Figyelembe Veendő Tényezők:
Jármű pontos kivitele
Műszaki és esztétikai állapota
Kártörténete
Futásteljesítménye
Piaci értéket befolyásoló egyéb körülmények
Ha az Eurotax értékelési mód nem alkalmazható (pl. egyedi kivitel esetén), a biztosító egy hasonló járművet vesz figyelembe, amely belföldön beszerezhető, és műszaki paraméterei, gyártási éve, futásteljesítménye és állapota hasonló a kárt elszenvedett járműhöz.
2. Helyreállítási Lehetőségek
A kárt elszenvedett fél a következő lehetőségek közül választhat:
Kárösszeg Megállapítása: A biztosító a helyszíni szemlén tapasztaltak, kárfotók és benyújtott dokumentumok alapján megállapít egy kártérítési összeget, amelyet a károsult elfogadása esetén kifizet.
Helyreállítási Árajánlat: A károsult helyreállítási árajánlatot nyújt be, amelyet a biztosító vizsgál meg, és az elfogadott összeget kiutalja.
Javítóműhely Meghatalmazása: A károsult megbízhat egy javítóműhelyt, aki a károsult nevében eljár a biztosítónál, és megállapítja a helyreállítás szükséges mértékét és összegét.
A biztosító ajánlhat egyezségi kifizetést is, amelyet a károsult elutasíthat, és árajánlatot nyújthat be.
3. Anyag- és Munkadíj Költségek
Anyagköltség: Magába foglalja a cserélendő alkatrészek kiskereskedelmi árát, a káresemény során elfolyt folyadékok költségét, a javításhoz szükséges anyagköltséget és a fényezési, korrózióvédelmi eljárások anyagköltségét.
Munkadíj: A biztosító a hazai járműjavító ipar átlagos nettó óradíját alkalmazza, szorozva az elvégzendő műveletekhez szükséges órákkal.
4. Kárkifizetési Megkötések
Külföldi Javítás: Ha a jármű javítása nem Magyarországon történik, a biztosító csak a magyarországi javítás költségét téríti meg.
Alkatrész Csere: Ha sérült alkatrész cserélve lett, a biztosító nem téríti meg az értékkülönbözetet. Ha egy alkatrész párban, vagy garnitúrában cserélhető, csak a sérült elemet téríti meg.
Utólag Beépített Felszerelések: Csak akkor térülhet meg, ha a beszerelés számlával igazolt.
5. Totál Kár
Totál kár akkor áll fenn, ha a jármű helyreállítása meghaladja a káridőpontkori érték 75%-át. Gazdasági totálkár esetén a biztosító a jármű forgalmi értékét maradványértékkel csökkentett összegben téríti meg.
Milyen tényezők befolyásolhatják a kártérítési összeget?
A jármű típusa, márkája, modellje
A jármű kora és állapota
A futásteljesítmény
A káresemény jellege és súlyossága
A javítás költsége
A biztosítási szerződés feltételei
Fontos megjegyezni: A káridőponti érték és a helyreállítás pontos feltételei biztosítónként eltérhetnek, ezért mindig érdemes figyelmesen elolvasni a biztosítási szerződést.
Összefoglalva:
A casco biztosítás kártérítési összegének meghatározása komplex folyamat, amely számos tényezőtől függ. A káridőponti érték meghatározása és a helyreállítás lehetőségei kulcsfontosságúak a károsult számára.
Megjegyzés: A káridőponti és maradványérték meghatározása több módszerrel is lehetséges.
Tipp: A biztosítási esemény bekövetkezésekor készítsen minél több fényképet a sérülésekről, és őrizze meg a számlákat a javítással kapcsolatban. Ezek a dokumentumok segíthetnek a kártérítési folyamat gyorsabb és zökkenőmentes lebonyolításában.
Kérdések
További cikkek
Tudásportál - 2024-08-29 06:00
Utasbiztosítás repülőkésés esetére A repülőkésés (járatkésés) komoly problémát okozhat az utazók számára, különösen, ha fontos megbeszélést vagy csatlakozást kell elmulasztaniuk. Az utasbiztosításrepülőkésés esetére fedezetet nyújthat a késésmiatti költségekre.
Tudásportál - 2024-09-05 14:34
Kármegelőzés és kárenyhítés A kármegelőzés és a kárenyhítés egyaránt fontos elemei a biztosítási szerződésnek. Mindkét félnek érdeke, hogy a károkat megelőzzük, vagy ha mégis bekövetkeznek, a kártérítés mértékét a lehető legkisebbre csökkentsük.
Tudásportál - 2024-08-14 19:31
Lakásbiztosítás tűzkár fedezete A lakásbiztosítás tűzkár fedezete a biztosított ingatlanban keletkezett tűz-, villámcsapás- és robbanáskárokat téríti meg.